Tradycje i zwyczaje wielkanocne w Wierzawicach

tradycje zwyczajeW dniu 11 kwietnia 2017 r. dzieci z klasy II ZS w Wierzawicach wraz z panią Urszulą Pelczar- Gruewa uczestniczyły w zajęciach „Tradycje i zwyczaje Świąt Wielkanocnych" zorganizowanych przez Ośrodek Kultury w Wierzawicach. Święta Wielkanocne mają bogatą tradycję.

Są niezwykle barwne, towarzyszy im wiele obrzędów. O wielu wielkanocnych obyczajach pamiętamy także dzisiaj. Z Wielkanocą wiążą się liczne religijne i ludowe obrzędy (święcenie pokarmów, pisanki, śmigus-dyngus, straż grobowa). Wielka Sobota to dzień radosnego oczekiwania, tego dnia święci się pokarmy, ogień i wodę. Obchody religijne Wielkanocy rozpoczyna odbywająca się wczesnym rankiem procesja i msza święta zwana rezurekcją. W tym dniu spożywa się uroczyste śniadanie w gronie rodzinnym, rozpoczyna się dzieleniem święconego jajka i składaniem sobie życzeń.
Lany poniedziałek, śmigus-dyngus, zwyczaj ten jest powszechny w całej Polsce to zabawa, którą wszyscy doskonałe znamy. Oblewanie wodą jest symbolem życia, a także oczyszczenia i odrodzenia.
Uczennice Gimnazjum, Dominika i Marcelina przeprowadziły quiz o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych obchodzonych w naszej miejscowości.
Na podsumowanie spotkania dzieci pomalowały pisankę, robiły kwiatki z bibuły do ozdobienia wielkanocnego koszyczka.
Ośrodek Kultury w Wierzawicach składa podziękowanie pani Urszuli Pelczar – Gruewy, Dyrekcji ZS w Wierzawicach, Bibliotece i uczennicom Gimnazjum za pomoc w przygotowaniu zajęć z dziećmi.

Twoje IP: 54.90.237.148
Server Time: 2018-01-17 18:23:18