Kapuściany Jarmark w Wierzawicach

kapusciany17 września na placu przy Ośrodku Kultury w Wierzawicach odbyła się XV edycja Kapuścianego Jarmarku.
Organizatorzy imprezy Wójt Gminy Leżajsk, Gminny Ośrodek Kultury Gminy Leżajsk, Ośrodek Kultury w Wierzawicach oraz współorganizatorzy Koło Gospodyń Wiejskich w Wierzawicach, Ochotnicza Straż Pożarna w Wierzawicach, Radni Gminy Leżajsk i Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Wierzawice.

Wójt Gminy Leżajsk Pan Krzysztof Sobejko otworzył XV edycję Kapuścianego Jarmarku, witając wszystkich świętujących a w szczególności delegację z Gminy Trąbki Wielkie na czele z Wójtem Gminy p. Błażejem Konkolem. Delegację gości reprezentowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z miejscowości Gołębiewko, Panowie z Towarzystwa śpiewaczego „Gryf" w Trąbkach Wielkich, Komendant Ochotniczej Straży Pożarnej i Radni Gminy Trąbki Wielkie. Zaproszeni goście przybyli z rewizytą, aby poznać bogactwo podkarpackiej tradycji ludowej, a to za sprawą uczestniczących w imprezie Kół Gospodyń Wiejskich i zespołów śpiewaczych z Gminy Leżajsk.
W tegorocznej imprezie wzięło udział dwanaście Kół Gospodyń Wiejskich z Huciska, Brzózy Królewskiej, Chałupek Dębniańskich, Dębna, Giedlarowej, Biedaczowa, Przychojca, Rzuchowa, Piskorowic, Malenisk, ze Starego Miasta i z Wierzawic. Po części oficjalnej przyszedł czas na smakowity akcent tego dnia. Kapuściany Jarmark to duże przedsięwzięcie organizowane od 2002 r. zyskało już uznanie i popularność, podczas imprezy można popróbować produktów i potraw regionalnych, które pięknie prezentowane i serwowane, zaostrzają apetyt. Można było posmakować prawdziwych rarytasów! Wśród potraw dominowały kapusta z grochem, bigos, pierogi z kapustą, gołąbki z kaszą jaglaną, gryczaną, krokiety, surówki z kapustą, łazanki, zraziki z kapusty, na stołach znalazły się również ciasta /placek ze śliwkami, sernik tradycyjny, makowiec, kruchy placek z jabłkami/.
I tym razem mimo niesprzyjającej pogody nie zabrakło chętnych, by posmakować kapuścianych pyszności, jest to okazja do odkrywania nowych smaków, zapachów i aromatów z kapustą w roli głównej.

Degustację kapuścianych przysmaków umilały występy artystyczne:
- zespół „Wierzawianie" z widowiskiem obrzędowym „Kiszenie kapusty",
- „Taniec czarownic" w wyk. zespołu śpiewaczego Koła Gospodyń Wiejskich z miejscowości Gołębiewko /gmina Trąbki Wielkie/,
- koncert w wyk. Męskiego Chóru „Gryf" z Trąbek Wielkich oraz występy:
- zespołu tanecznego Mały Złoty Potok z Jelnej,
- zespołu „Śpiewające jagódki" z OK z Wierzawic,
- zespołu „Meritum" z Leżajska /Patrycja Tabin, KLaudia Żyrek, Weronika Kuczek/,
- zespołu śpiewaczego „Chałupczanie" z Chałupek Dębniańskich,
- zespołu „Jagoda" ze Starego Miasta,
- zespołu „Malina" z Malenisk /układ taneczny/,
- zespołu „Kalina" z Przychojca /program kabaretowy/,
- występy solistów: Katarzyny Płoszaj, Karola Jagiełły,
- występ Agatki Magiel /gra na saksofonie/.
Prowadzenie pani Magdalena Niemczyk.
Wszystkim artystom dziękujemy za uświetnienie kapuścianego jarmarku i gratulujemy pięknych występów.
Podczas imprezy można było także zaopatrzyć się w miody u miejscowego pszczelarza pana Jana Lizaka oraz u wystawców nabyć cebulki kwiatowe, ciepłe bambosze itp.
Firma Inventor oferowała catering /zakąski i napoje/.

Na zakończenie Wójt Gminy Leżajsk, Dyrektor GOK Gminy Leżajsk, Radny Powiatowy i Radni Gminy Leżajsk wręczyli delegacjom Kół Gospodyń Wiejskich biorącym udział w imprezie-zaproszenie na 2-dniową wycieczkę w Bieszczady-ufundowaną przez Wójta Gminy Leżajsk.
Dopełnieniem całej imprezy była zabawa taneczna przy zespole muzycznym Revel.
Sponsorzy i współorganizatorzy:
Wójt Gminy Leżajsk, Koło Gospodyń Wiejskich w Wierzawicach, Ochotnicza Straż Pożarna w Wierzawicach, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Wierzawice, Radni Gminy Leżajsk wraz z radą sołecką, Browar Leżajsk Grupa Żywiec S. A, LGD Stowarzyszenie „Region Sanu i Trzebośnicy" w Wierzawicach, Spółka Stare Miasto-Park w Wierzawicach, Zygmunt Osip-Masarnia Wierzawice, Eugeniusz i Lidia Borkowscy-Masarnia Wierzawice, Stanisław Babiś – Usługi Transportowe, Zbigniew Majkut – Roboty budowlane, ZPOW „Hortino" Sp. Z o.o. w Leżajsku, Firma INVENTOR.
Szczególne podziękowania należą się wszystkim osobom, organizacjom, instytucjom, przedsiębiorcom, dyrektorowi i pracownikom GOK Gminy Leżajsk, zaangażowanym w przygotowanie Kapuścianego Jarmarku.

musical m

zajeciagiedlarowa m