GMINNY OŚRODEK KULTURY

GMINY LEZAJSK

Ośrodek Kultury w Brzózie Królewskiej

 dsc3062

Brzóza Królewska jest ostoją folkloru. Kultywuje się tu stare zwyczaje i obrzędy. Ludzie z różnych pokoleń i środowisk podejmują szereg działań na rzecz lokalnej społeczności. W latach 1924-26 powstaje drewniany Dom Ludowy, a w1957 r. zostaje założona Filia Biblioteczna i była ona najstarszą filią na terenie Gminy Leżajsk. W Domu Ludowym mieściła się świetlica, w której toczyło się życie kulturalne wsi. Dom Ludowy działał do 2012 r. Po tym czasie 12 sierpnia 2012 roku odbyło się uroczyste otwarcie nowego Ośrodka Kultury. W jego budynku znajduje się również filia Gminnej Biblioteki Publicznej. Zalążkiem Kultury w Brzózie Królewskiej była założona w 1948 r. przez ks. Stanisława Ergietowskiego Orkiestra Dęta i chór. W 1951 r. orkiestra wraz z chórem zajmuje pierwsze miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów i Orkiestr w Warszawie. W latach 60-tych prowadzenie orkiestry przejmuje organista Karol Szczepanik. Po 1966 r. zostaje zawieszona działalność orkiestry i dopiero po kilku latach dzięki staraniom prof. Tomasza Czapli orkiestra zostaje przywrócona do dawnej świetności. Dwa lata po wznowieniu działalności orkiestra osiąga kolejny sukces zajmując pierwsze miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Rzeszowie. Od końca lat 70-tych do dnia dzisiejszego orkiestrę prowadzi Stanisław Stępień. Przez szereg lat w Brzózie Królewskiej działała kapela ludowa założona przez Józefa Żurawia, a także zespół ludowy Brzózaki prowadzony przez Helenę Szczęch.
Pod koniec lat 50 powstaje Koło Gospodyń Wiejskich, które zajmowało się prowadzeniem poletka doświadczalnego, odchowalnią kurcząt, organizowało kursy szycia, gotowania, pieczenia, haftu. KGW rozprowadzało krzewy ozdobne i kwiaty. Koło Gospodyń Wiejskich działało w komitecie opieki społecznej przyznając pomoc dla ludzi najbiedniejszych, między innymi pościel, odzież. Przewodniczącymi KGW były Anna Franus, Leona Grabarz, Zofia Grabarz, Helena Wawrzaszek, Maria Juśko, Stanisława Wach, a obecnie Zofia Woś. Dzisiejsze Koło Gospodyń Wiejskich działa prężnie i aktywnie, a za swoją działalność otrzymuje wiele nagród, wyróżnień i dyplomów.
W 2003 r. przy obecnym KGW powstał zespół śpiewaczo-obrzędowy „Brzozoki", który występuje na różnych kulturalnych uroczystościach w Polsce i za granicą. Od 2010 r w Brzózie Królewskiej działa młodzieżowy zespół tańca ludowego „Zagrodzianie". Grupa uświetnia swoimi występami okolicznościowe uroczystości.

 

Ośrodek Kultury organizuje imprezy cykliczne:
Dzień Seniora
Dzień Kobiet
Święto Wsi Hucisko
Święto Pieczonego Ziemniaka
Koncerty, uroczystości patriotyczne, wystawy, wieczory poetyckie i inne.

 

W ramach działalności Ośrodka Kultury prowadzone są:
Zespół śpiewaczo-obrzędowy „Brzozoki"
Orkiestra Dęta
Mażoretki
Zespół Tańca Ludowego „Zagrodzianie"
Aerobik
Grupa teatralna „Bagatelka"
Solistki Akademii Artystycznej DoReMi
Akademia Artystyczna „Do Re Mi"
Grupa teatralno-kabaretowa

Koło Gospodyń Wiejskich

Koło Gospodyń Wiejskich prowadzi wypożyczalnię naczyń stołowych. Ośrodek natomiast prowadzi wynajem sali na wesela, przyjęcia okolicznościowe i zebrania.

 

Pracownicy:
Zofia Woś – instruktor kulturalno-oświatowy
Dorota Szary – instruktor kulturalno-oświatowy
Jan Grabarz - pracownik gospodarczy

 

Ośrodek czynny:
poniedziałek -piątek: 8.00 - 19.00
oraz podczas imprez.

 

Kontakt:
Ośrodek Kultury w Brzózie Królewskiej
Brzóza Królewska 555
tel. 537 443 448
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.