"Co tam za miedzą?" w Chałupkach Dębniańskich

miedza m,, Już jest po weselu , były oczepiny
A teraz prosimy tu na poprawiny "

,, CO TAM ZA MIEDZĄ" - cykliczna impreza plenerowa w Chałupkach Dębniańskich tym roku została zorganizowana w dn. 16.07. 2017 r.
Wstępem do głównej imprezy wprowadził tańcami ludowymi dziecięcy ,,Folusz tańczący" z Giedlarowej.
A za miedzą przy Ośrodku Kultury w Chałupkach w Dębniańskich odbyły się piękne staropolskie poprawiny czyli drugi dzień ,,Giedlarowskiego wesela" - opracowanego przez panią Małgorzatę Kula .Piękne widowisko oparte na autentycznych tańcach i przyśpiewkach w wykonaniu zespołu ,, Folusz" działającego przy GOK w Giedlarowej , którego głównym opiekunem i choreografem jest - p. Jadwiga Kula. Akompaniatorem w całym widowisku był - p. Stanisław Osip. Aby tradycji stało się zadość i dobrze zabawić zaangażowano również zespoły śpiewacze z za miedzy czyli: z Wierzawic , Dębna , Brzózy Królewskiej . Gospodarzami powyższej imprezy było KGW i zespół ,, Chałupczanie ". Zebrana publiczność świetnie się bawiła i została wciągnięta do wspólnej zabawy, tańców , cygańskiej wróżby oraz weselnego poczęstunku . Zaproszone zespoły śpiewacze oddały autentyczność oraz klimat wiejskich weselnych poprawin z przed 100 lat. Wszyscy uczestnicy zarówno zespoły śpiewacze jak i licznie zebrana publiczność zostały suto uczęstowane przez dróżki panie z KGW smacznymi kanapkami oraz ciasteczkami i rogalikami.Państwo młodzi Wioletta Bochenek z Dębna i Sebastian Niżnik z Brzózy Królewskiej gościli honorowych drużbów , którymi byli :Wójt Gminy Leżajski Pan Krzysztof Sobejko i Radny Gminy Leżajsk Pan Dominik Ogryzek natomiast honorowymi starostami byli Pani Zofia Woś Radna Gminy Leżajsk Dyrektor GOK w Giedlarowej Pan Marek Krauz, pan Tadeusz Walania Radny gminy Leżajsk . By zachować dawną tradycję nie obeszło się też bez weselnej bitki - wiadomo ze chodziło o kobietę , ale rękawy u koszuli zostały podarte i parę siniaków też czupurnym panom przybyło. Całą groźnie wyglądającą akcję zdołali załagodzić nasi starostowie . Państwo młodych odwiedzili też wędrujący ode wsi , do wsi cyganie wróżąc im wspaniałą przyszłość i obdarowali ich również przychówkiem - małym niemowlakiem na przechowanie , że niby jak będą wracać to je odbiorą. Całą ceremonię zakończono licznymi konkursami dla dzieci i dorosłych wręczając super nagrody i upominki .

Gorące podziękowania składamy naszym wspaniałym sponsorom ,ludziom o dobrym i wyrozumiałym sercu popierających szerzenie i kultywowanie tradycji ludowych oraz kulturalnych, którymi byli:
Wójt Gminy Leżajsk ,
GOK Gminy Leżajsk ,
TEXPOL SP. z oo,
GS . Samopomoc chłopska w Grodzisku Dolnym ,
Zakłady mięsne ,,Smak" Górno
, Kruszywa - Rutkowski & Trębacz ,
Masarnia - Sklep mięsny ,, Osip",
Gospodarstwo Rolne- Robert Rogucki ,
Sklep spożywczo przemysłowy - Krystyna i Stanisław Czerwonka ,
Sklep Spożywczo - przemysłowy ,, U Krysi" - Krystyna i Wiesław Nykiel.
Koło Gospodyń Wiejskich w Chałupkach Dębniańskich
Ochotnicza Straż Pożarna w Chałupkach Dębniańskich.
Imprezę zakończono zabawą ludową pod gwiazdami przy zespole wok. - instr. ,, Fenix".

dnigminy m

nocbrzoza m