Dożynki wiejskie w Chałupkach Dębniańskich

wiejskie chalupki"Żniwa się skończyły , zboże już sprzątnięto
Dzisiaj wszyscy chłopi obchodzą swe święto.
Dawniej dziadek kosił , babka odbierała
A wnuczka ściernisko za nimi grabała.

Wracali do domu wielce rozśpiewani
Bardzo się cieszyli swoimi plonami ,,

Dożynki to nie tylko piękne rolników święto dziękczynienia lecz również okazja dzielenia się z innymi świeżo upieczonym chlebem. Wielka potrzeba uświadomienia dla młodych pokoleń, jak wiele potrzeba ciężkiej , mozolnej pracy oraz włożonego z namaszczeniem wysiłku , by powstał chleb i by dla wszystkich żyjących go starczyło.
W dniu 15 - sierpnia z Ośrodka Kultury wyruszył orszak dożynkowy na uroczystą Mszę Świętą dziękując Bogu w modlitwie za tegoroczne plony. Uwity przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich dożynkowy wieniec poświęcił Ks. proboszcz Jan Szczepaniak. Starostowie Janina Klin i Ryszard Pięciak przynieśli na stół ofiarny , by poświęcić bochen chleba, miód , wino i grona. Zioła, kwiaty i owoce w korowodzie dożynkowym niosły dzieci. . Swą obecnością na dożynkach zaszczycili nas pan Wójt Gminy Leżajsk Krzysztof Sobejko, pani skarbnik Gm. Leżajsk Lucyna Bednarz, sołtys Piotr Szpila, radny Gm. Leżajsk Dominik Ogryzek, radny z poprzedniej kadencji Andrzej Machno oraz ubiegłoroczni starostowie dożynek wiejskich Teresa Muszyńska i Edward Szpila. Po ukończonej Mszy Świętej starostowie dożynek częstowali zebranych wokół kościoła mieszkańców świeżo upieczonym chlebem, pięknie zrobionymi przez starościnę szyszkami dożynkowymi i słodkościami. Następnie objazd dożynkowych ulicami sołectwa i udanie się do Ośrodka Kultury na wspólny obiad i deser w postaci smakołyków i tortu od starościny dożynek. . Przy bardzo sprzyjającej pogodzie pod gwieździstym niebem odbyła się zabawa taneczna . Serdecznie podziękowania za szczodrość, ogromny wkład własny oraz współpracę z Ośrodkiem Kultury i KGW w przygotowaniu dożynek wiejskich składamy tegorocznym starostom Janinie Klin i Ryszardowi Pięciakowi. Podziękowania również kierujemy do sołtysa Piotra Szpili, pana wójta GM. Leżajsk Krzysztofa Sobejko i dyrektora GOK Marka Krauza, a także za zaangażowanie, poświęcony czas oraz smaczny obiad ślemy podziękowania do członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Chałupkach Dębniańskich.

dnigminy m

nocbrzoza m