GMINNY OŚRODEK KULTURY

GMINY LEZAJSK

Dzień Niepodległości w Chałupkach Dębniańskich

niepodleglosc chalupkiDzisiaj wielka jest rocznica –
jedenasty listopada!...
Tym, co zmarli za Ojczyznę,
hołd wdzięczności Polska składa.

 

W dniu 09. 11 .2017 r. w Ośrodku Kultury w Chałupkach Dębniańskich a w przededniu Narodowego Święta Niepodległości odbyła się piękna o głębokiej patriotycznej treści okolicznościowa wieczornica.
Wieczornicę rozpoczęto wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego przez wszystkich przybyłych uczestników.
Na program składały się żołnierskie i patriotyczne piosenki przygotowane i zaśpiewane przez zespół gitarowy ,, CANTA RHEI " z panią instr. Elżbietą Wnęk oraz zespół śpiewaczy ,, Chałupczanie"z akompaniatorem panem Eugeniuszem Grabowcem.
Zaproszona młodzież kl.V., której wychowawczynią jest pani Elżbieta Kluza w ramach współpracy ze Szkołą Podstawową w pięknie recytowanej poezji przybliżyła we wspomnieniach tułacze losy naszego narodu , ciężkie czasy rozbiorów okupowanej ukochanej ojczyzny i jak po 123 latach okupacyjnej niewoli odzyskaliśmy Niepodległość.
Zaszczytem dla nas było goszczenie małżonków Celestynę i Stanisława Żelezińskich , którzy opowiedzieli o swoich wojennych losach w czasie okupacji hitlerowskiej.
Mający obecnie 93 lata pan Stanisław opowiedział jak walczył w AK przeważnie były to lasy Janowskie w woj. Lubelskim , którego dowódca nosił pseudonim "RYŚ". Wstępując do AK miał niespełna 17 lat, a jego starszy brat miał lat 19.
Bardzo ciekawe osobiste przeżycia z tej srogiej wojennej zawieruchy opowiadali małżonkowie na przemian się uzupełniając.
Na sali widowiskowej było cicho jak makiem zasiał, bo wszyscy w skupieniu z wielkim zainteresowaniem wsłuchiwali się w opowieści przeżyć wojennych z lat młodości państwa Żelezińskich. Możemy z przekonaniem stwierdzić, że pan Stanisław to chodząca żywa historia z ogromnym bagażem losowych doświadczeń, któremu na samo wspomnienie co mu los dał od życia łza sama się w oku zakręci.
W podzięce za przybycie dostojnym gościom młodzież wręczyła bukiety kwiatów i odśpiewaliśmy wspólnie 100 lat. K. Wanat.