Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Warsztaty wyrabiania biżuterii techniką sutasz

sutaszWarsztaty wyrabiania biżuterii techniką sutasz: „Kobiece ozdoby w stylu secesyjnym" przedstawiają mało docenianą dziedzinę sztuki, jaką jest biżuteria.

Słowo biżuteria najczęściej kojarzymy z ozdobami ciała, które przez stulecia zmieniały swoją formę, materiały z jakich były wykonane, a nawet swoje znaczenie. Takie zmiany zawdzięczamy rozwojowi cywilizacji, odkryciom nowych surowców mineralnych, zmianom w modzie, a także kontaktom międzykulturowym.
Nurt secesji, do którego odnosiły się warsztaty przeprowadzone w Ośrodku Kultury w Maleniskach w dniach 9 – 10 kwietnia 2018 roku, ma kluczowe znaczenie nie tylko dla rozwoju architektury, malarstwa, czy stylu życia, ale także dla powstania nowych wzorów biżuterii. Okres secesji to czas buntu przeciw historycznemu patrzeniu na świat i kontynuowaniu utartych kanonów. To czas powstania nowej, delikatnej formy. Zaczęła powstawać biżuteria o swobodnej linii, która często nawiązywała do motywu roślinnego lub zwierzęcego.
Technika sutasz, którą poznawali uczestnicy warsztatów jest wizualnie najbliższa okresowi secesji. Jej delikatna forma przypomina skomplikowane sploty winorośli, a wkomponowane koraliki i kamienie dodają biżuterii szlachetności.
Uczestnicy poznawali podstawowe techniki szycia i klejenia wzorów. Powstało wiele ciekawych prac, głównie kolczyków i przywieszek.
Podczas zajęć przedstawiono także metodę wyrabiania „ala kamieni" z modeliny samoutwardzalnej.

jadlo m

naszanoc m