Ośrodek Kultury w Brzózie Królewskiej

dsc3062

Brzóza Królewska jest ostoją folkloru. Kultywuje się tu stare zwyczaje i obrzędy. Ludzie z różnych pokoleń i środowisk podejmują szereg działań na rzecz lokalnej społeczności. W latach 1924-26 powstaje drewniany Dom Ludowy, a w1957 r. zostaje założona Filia Biblioteczna i była ona najstarszą filią na terenie Gminy Leżajsk. W Domu Ludowym mieściła się świetlica, w której toczyło się życie kulturalne wsi. Dom Ludowy działał do 2012 r. Po tym czasie 12 sierpnia 2012 roku odbyło się uroczyste otwarcie nowego Ośrodka Kultury. W jego budynku do września 2017 r. znajdowała się również filia Gminnej Biblioteki Publicznej. Zalążkiem Kultury w Brzózie Królewskiej była założona w 1948 r. przez ks. Stanisława Ergietowskiego Orkiestra Dęta i chór. W 1951 r. orkiestra wraz z chórem zajmuje pierwsze miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów i Orkiestr w Warszawie. W latach 60-tych prowadzenie orkiestry przejmuje organista Karol Szczepanik. Po 1966 r. zostaje zawieszona działalność orkiestry i dopiero po kilku latach dzięki staraniom prof. Tomasza Czapli orkiestra zostaje przywrócona do dawnej świetności. Dwa lata po wznowieniu działalności orkiestra osiąga kolejny sukces zajmując pierwsze miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Rzeszowie. Od końca lat 70-tych do dnia dzisiejszego orkiestrę prowadzi Stanisław Stępień. Przez szereg lat w Brzózie Królewskiej działała kapela ludowa założona przez Józefa Żurawia, a także zespół ludowy Brzózaki prowadzony przez Helenę Szczęch.
Pod koniec lat 50 powstaje Koło Gospodyń Wiejskich, które zajmowało się prowadzeniem poletka doświadczalnego, odchowalnią kurcząt, organizowało kursy szycia, gotowania, pieczenia, haftu. KGW rozprowadzało krzewy ozdobne i kwiaty. Koło Gospodyń Wiejskich działało w komitecie opieki społecznej przyznając pomoc dla ludzi najbiedniejszych, między innymi pościel, odzież. Przewodniczącymi KGW były Anna Franus, Leona Grabarz, Zofia Grabarz, Helena Wawrzaszek, Maria Juśko, Stanisława Wach, a obecnie Zofia Woś. Dzisiejsze Koło Gospodyń Wiejskich działa prężnie i aktywnie, a za swoje osiągnięcia otrzymuje wiele nagród, wyróżnień i dyplomów.
W 2003 r. przy KGW powstał zespół śpiewaczo-obrzędowy „Brzozoki", który od momentu otwarcia miejscowego Ośrodka Kultury w 2012 r. występuje pod jego patronatem . Grupa prezentuje się na różnych kulturalnych uroczystościach w Polsce i za granicą. W strukturach Ośrodka Kultury od 2014 r. działa grupa kabaretowa „Wrzuć na luz”. Od 2010 r w Brzózie Królewskiej istnieje Młodzieżowy Zespół Tańca Ludowego, który w 2013 r. przyjął nazwę „Zagrodzianie".Grupa uświetnia swoimi występami okolicznościowe uroczystości, bierze udział w przeglądach tanecznych. Od 2013 r. przy Ośrodku Kultury pracuje dziecięcy teatrzyk „Bagatelka”, a w styczniu 2019 r. zadebiutowała grupa tańca nowoczesnego 5Forstep. Jesienią tego samego roku powstał Zespół Pieśni i Tańca Zagrodzianie, który po raz pierwszy zaprezentował się podczas Noworocznego Koncertu Tanecznego. Oprócz grup artystycznych przy Ośrodku Kultury prężnie działają koła zainteresowań- plastyczne i wokalne oraz ćwicząca dwa razy w tygodniu grupa fitness.

Ośrodek Kultury organizuje imprezy cykliczne:

Dzień Seniora
Koncert Kolęd
Koncert Taneczny
Dzień Kobiet
Święto Pieczonego Ziemniaka
Koncerty, uroczystości patriotyczne, wystawy, wieczory poetyckie i inne.

W ramach działalności Ośrodka Kultury prowadzone są:

Zespół śpiewaczo-obrzędowy „Brzozoki"
Strażacka Orkiestra Dęta
Mażoretki
Młodzieżowy Zespół Tańca Ludowego „Zagrodzianie"
Aerobik
Grupa teatralna „Bagatelka"
Szkoła Muzyczna „Promusic”
Grupa teatralno-kabaretowa „Wrzuć na luz”
Zespół Tańca Nowoczesnego 5Forstep
Zespół Pieśni i Tańca Zagrodzianie
Kółko plastyczne gr. starsza i młodsza
Kółko wokalne gr. starsza i młodsza
Koło Gospodyń Wiejskich
Koło Gospodyń Wiejskich prowadzi wypożyczalnię naczyń stołowych. Ośrodek natomiast prowadzi wynajem sali na wesela, przyjęcia okolicznościowe i zebrania.

Pracownicy:

Zofia Woś – animator kultury