GMINNY OŚRODEK KULTURY

GMINY LEZAJSK

Wędkarstwo

Nazwa: Koło PZW Nr 18 "San" w Leżajsku

Województwo: podkarpackie

Miejscowość: Leżajsk

Adres: Plac Jaszowskiego 6

Kod: 37-300

Kontakty:

605785259 - Prezes Koła - Grzegorz Gorzkiewicz

600890976 - Skarbnik Koła - Zdzisław Gdula - Sklep Wędkarski, Rynek 36

694666102 - DSF Komendant Powiatowy SSRyb. - Stanisław Mączka

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Informacje:

         Koło założone w 1951 roku (wydzielone z Koła łańcuckiego), z którego z kolei po latach powstały koła Krzeszów (obecnie okręg tarnobrzeski), Koło Leżajsk nr 19 (obecnie sekcja koła nr 18, "SAN" w Dębnie), koło "Pstrąg" w Grodzisku Dolnym.
Koło opiekuje się zbiornikami "Floryda" Leżajsk, Brzóza Królewska, Ożanna, Glinniki Stare Miasto (tylko hodowla ryb), oraz rzekami Złotą, Złotką, przyujściowym odcinkiem rzeki Wisłok, Rzeką San od ujścia Wisłoka do Nowej Sarzyny (ujśce Trzebośnicy).

        Nasze działania skierowane są na:
- całoroczny dostęp wędkarzy do wód (bez wprowadzania nieuzasadnionych zakazów połowu czy ograniczeń dostępu),
- rozsądne podpisywanie porozumień (wg zasady tam gdzie łowisz tam placisz),
- ujednolicenie składek w ramach województwa Podkarpackiego,
- uproszczenie struktury składek,
- zwiększenie częstotliwości zarybień na zbiornikach (tzw. zarybienia letnie),
- zwiększenie ochrony wód, walkę z kłusownictwem (bez pobłażania), walkę z nielegalną wycinką drzew nad wodami i nielegalnym poborem kruszywa z Sanu i Wisłoka i z ich pobliża.

Wody:

Powiat Leżajsk oferuje wiele miejsc do wędkowania. Oczywistą atrakcja jest rzeka San, a najlepsze miejsca (szczególnie dla zmotoryzowanych ) to rejon mostów drogowych w Starym Mieście i Rzuchowie oraz ujście rzeki Wisłok do Sanu w m. Dębno i rzeki Złota w m. Kuryłówka. Nie brakuje też zbiorników wodnych: w Leżajsku jest to 3,5 ha zbiornik „Floryda”; 8 ha zalew z polem namiotowym i kąpieliskiem znajdziemy w Brzózie Królewskiej; ponad 18 ha zbiornik czeka w Ożannie, gdzie jest dobra baza turystyczno-noclegowa  (domki; pola namiotowe, bary);   w Grodzisku Dolnym są to 16 ha zb. „Czyste” i niewielki 0,6 ha staw przy głównej drodze w Grodzisku Górnym; w gminie Nowa Sarzyna to zbiorniki Janda, Jelna, żwirownia w Łętowni i tzw. Jeziorko niedaleko Przychojca.

W zbiornikach tych można złowić praktycznie większość ryb występujących w wodach nizinnych, mogą one też zaskoczyć wędkarza rekordową rybą. Jednak najczęstszą zdobyczą będzie karp, karaś, amur, szczupak. W sezonie wakacyjnych zdecydowanie najlepszą porą do wędkowania jest noc.

Rzeki Trzebośnica, Złota i Złotka są sukcesywnie zarybiane pstrągiem potokowym i posiadają status wód górskich.

Inne atrakcje:

Lasy wokół Ożanny to tradycyjnie dobre miejsca dla grzybiarzy, a domki nad zalewem dają dobrą bazę wypadową. Również las przy drodze Leżajsk – Brzóza Królewska zaskakuje obfitością grzybów i od lat przyjeżdżają tu całe wycieczki grzybiarzy np. z Rzeszowa.

Jeszcze jedną atrakcją lasów wokół Leżajsk jest ścieżka E-P (Ekologiczno-Przyrodnicza), dużo tablic informacyjnych w tym plany sytuacyjne nie pozwalają się na niej zgubić. Wędrujemy wzdłuż terenów zalanych przez bobry podziwiając pracowitość tych zwierząt, kto ma szczęście może ujrzeć bobra nawet w dzień bowiem nic sobie te zwierzęta nie robią z obecności ludzi.

Ciekawym miejscem jest również Rezerwat Las Klasztorny, przy drodze Leżajsk – Nisko.

Wiele leśnych ścieżek i dróżek daje pole do popisu rowerzystom. Las w rezerwacie jest bardzo zróżnicowany, na niewielkim obszarze funkcjonuje wiele formacji drzewnych: bór mieszany, grąd, drzewa pomnikowe sąsiadują z formami młodnikowymi i porębowymi. Wszystko to sprawia, że miejsce to jest bardzo urokliwe. Szczególną atrakcją jest zimoziół północny i lilia złotogłów. Kilkadziesiąt metrów pod ziemią kryje się podstawowy składnik sztandarowego produktu Leżajska – trzeciorzędowa woda służąca do produkcji piwa w miejscowym Browarze.

Więcej informacji na  stronie internetowej Koła 18 „San”: http://www.pzw.org.pl/1295/