Ośrodek Kultury w Chałupkach Dębniańskich

okchalupki

W roku 1973 został załatwiony plan budowy Remizy Strażackiej, a w 1974 zostaje podjęta budowa czynem społecznym przy dużej pomocy Urzędu Gminy Leżajsk i Komendy Rejonowej w Leżajsku. W grudniu 1976 roku przecięto wstęgę i oddano do wspólnego użytkowania Remizę Strażacką, której gospodarzem było OSP. 16 października 1984 roku przekazano budynek OSP na rzecz Gminnego Ośrodka Kultury w Leżajsku z siedzibą w Giedlarowej. Budynek przekazano ze względu na duże koszty utrzymania. Od tego też roku działalność kulturalna ciągle wzrasta, choć mijają pokolenia i zmienia się oblicze wsi, jak również zapatrywania oraz potrzeby mieszkańców. Odnowione zostało i prężnie działa Koło Gospodyń Wiejskich, które po raz pierwszy w 2000 roku zorganizowało "Dożynki Gminne" i ma już też wiele sukcesów na swoim koncie. Panie biorą udział w pokazach kulinarnych typu "Włościańskie jadło", "Kapuściany Jarmark", "Dożynki Wiejskie", w różnego rodzaju wieczornicach okolicznościowych o tematyce patriotycznej oraz ludowej i ściśle współpracują z miejscowym Ośrodkiem Kultury, chętnie pomagając w przygotowywaniu różnych lokalnych imprez. Właśnie z większości udzielających się członkiń Koła Gospodyń Wiejskich i kilku osób lubiących śpiewać, z inicjatywy animatora kultury Krystyny Wanat w czerwcu 2012 roku powstał i nadal swą działalność rozwija zespół śpiewaczy ,,Chałupczanie”. Ośrodek Kultury ciągle się rozwija, poszerzając swą działalność kulturalno- edukacyjną i rozrywkową. Działalność Ośrodka Kultury opiera się na integracyjnej współpracy z innymi Ośrodkami Kultury w sąsiadujących miejscowościach Gminy Leżajsk i poza jej granicami. Natomiast w swojej miejscowości współpraca układa się z panem sołtysem, z panem radnym, ze Szkołą Podstawową, Parafią i Biblioteką Publiczną i OSP. W Ośrodku Kultury ma siedzibę i współpracuje z Biblioteką Publiczną, Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Chałupki Dębniańskie i Grodzisko Nowe oraz Kołem Gospodyń Wiejskich.
Zajęcia wszystkich zespołów i kół zainteresowań odbywają się na sali widowiskowej w OK. Na sali odbywają się również zebrania wiejskie, spotkania okolicznościowe, akademie, wieczornice, różnego rodzaju warsztaty i szkolenia. Prowadzimy również wynajmy sali widowiskowej oraz naczyń na imprezy okolicznościowe.

W ramach tego Ośrodka działają:

Zespół wokalno instrumentalny "Canta Rhei" - 15 osób
Zespół śpiewaczy "Chałupczanie" - 12 osób
Koło Gospodyń Wiejskich - 20 osób
Teatrzyk ,, Bajkolandia”- 10 osób
Kółko plastyczne - 6 osób
Grupa Rękodzieła Ludowego.- 10 osób

Organizowane są różnego rodzaju warsztaty, pokazy kulinarne, widowiska oraz wieczornice i wieczorki taneczne. Prowadzimy wynajmy sali widowiskowej na różne okoliczności rodzinne. W posiadaniu mamy wiatę taneczną oraz zaplecze kuchenne z naczyniami i sprzętem gospodarstwa domowego. Pracownikami gospodarczymi od początku powstania działalności Ośrodka Kultury byli Leokadia Gałusza, Danuta Kula, a obecnie jest Monika Krupa. Pracownikami merytorycznymi w kolejnych latach byli: Grażyna Martyszko, Krystyna Wanat, Teodora Wojnarska, Elżbieta Wnęk, Magdalena Niemczyk.
Obecnie Ośrodkiem Kultury kieruje pracownik merytoryczny, animator kultury, Krystyna Wanat.

Ważniejsze imprezy cykliczne w OK w Chałupkach Dębniańskich:

- Koncert kolęd w Kościele Parafialnym,
- Parafialny Orszak III Króli,
- Babska Kolęda - współpraca z KGW,
- Dzień Seniora - współpraca z KGW,
- Ferie Zimowe,
- Dzień Kobiet,
- Ferie dla dzieci,
- Warsztaty wielkanocne,
- Warsztaty kulinarne dla dzieci szkolnych – współpraca ze Szkołą Podstawową,
- Uroczyste święcenie Palm Wielkanocnych,
- Uroczyste obchody Konstytucji 3 Maja,