Koło Gospodyń Wiejskich w Giedlarowej

37-300 Leżajsk
NIP: 816-170-78-03
REGON: 382111309
Bank Spółdzielczy w Leżajsku:
91 9187 0001 2001 0000 1658 0001

kgw 8

Koło Gospodyń Wiejskich w Giedlarowej jest jednym z najdłużej istniejących kół w gminie Leżajsk. W roku 2018 obchodziło jubileusz swojego 60-lecia. Koło Gospodyń Wiejskich w Giedlarowej założone zostało w 1958 r. przy Kółku Rolniczym i liczyło wówczas 12 członkiń. Obowiązki przewodniczącej koła pełniła pani Apolonia Knaź. Kobiety zrzeszone wówczas w KGW to przeważnie gospodynie posiadające gospodarstwa rolne. Ich głównym zadaniem było przede wszystkim podniesienie na wyższy poziom gospodarki rolnej, rozwój hodowli zwierząt domowych, troska o ład i porządek w domu i obejściu, troska o wychowanie dzieci i młodzieży. Tak najkrócej można przedstawić cele KGW. Jak wiele wymagają one starań, wysiłku i energii najlepiej wiedzą kobiety. W latach 60-tych przewodniczącą koła została Pani Władysława Śliwa - Wojtaś, która pełni obowiązki Koła do roku 2019. Od roku 2019 nowa przewodniczącą została Alicja Rozlały.
Panie od kilkudziesięciu lat współorganizują wszystkie wydarzenia w swojej miejscowości min. Dzień Seniora, Włościański Jarmark, Dożynki Gminne, Jarmark na Michała i Wigilię dla osób samotnych i starszych. W trakcie tych imprez podawane są tradycyjne specjały kuchni regionalnej takie jak pierogi, kapusta, gołąbki i ciasta.
KGW swoją działalnością wspiera działalność domu kultury i strażaków. Koło co roku angażuje się w akcje charytatywne organizowane przez GOK Gminy Leżajsk sprzedając swoje produkty z przeznaczeniem na ratowania zdrowia chorych dzieci.
Panie startują w różnych konkursach, mając na swoim koncie liczne sukcesy kulinarne oraz organizują i biorą udział w licznych warsztatach.

Do KGW w Giedlarowej należy obecnie 19 osób, są to gospodynie domowe, pielęgniarki, pracownicy administracji państwowej, sklepowe oraz emerytki. 20 grudnia 2018 roku KGW Giedlarowa dokonała rejestracji w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich: Nr koła w rejestrze 1808040003.kgw 4

Zarząd KGW:

Alicja Rozlazły – Przewodniczący KGW