Koło Gospodyń Wiejskich w Dębnie

W 1962 roku we wsi Dębno powołano do życia Koło Gospodyń Wiejskich. Jego pierwszą przewodniczącą była pani Paulina Kosior. Inicjatorkami powstania tej organizacji były nauczycielki miejscowej szkoły podstawowej, na czele z późniejszą dyrektorką szkoły panią Zofią Worek. Nauczycielki w dużej mierze pomagały w ukierunkowaniu i kierowaniu jej działalnością.

IMG 0171Panie z Koła w okresach zimowych chętnie doskonaliły swoje umiejętności na różnych kursach i szkoleniach, a mianowicie gotowania, pieczenia, szycia oraz haftu. Miejscowe nauczycielki - członkinie Koła w okresie nasilonych prac żniwnych organizowały dzieciniec dla dzieci, natomiast w sezonie jesienno - zimowym szkolenia, oraz pogadanki na tematy wychowawcze dzieci.

DSCN7339

 

W chwili obecnej większość Pań pracuje zawodowo. W dobie internetu dostępność do wiedzy jest bardzo łatwa, dlatego też formy pracy radykalnie się zmieniły. Większość członkiń, które towarzyszyły temu Kołu od momentu powstania już nie żyje, a pozostałe są już babciami i nie zawsze mają zdrowie i warunki na ciągłą aktywność. Koło włącza się do udziału w imprezach regionalnych, gdzie prezentuje doskonałe tradycyjne potrawy, za które otrzymało sporo nagród i wyróżnień. Corocznie własnoręcznie przygotowuje wieniec dożynkowy, który poświęcony jest w czasie mszy na dożynkach wiejskich, a następnie uczestniczymy w Dożynkach gminnych.

IMG 3499Organizujemy zabawy taneczne, a dochód z tych zabaw przeznaczony jest miedzy innymi na wyposażenie kuchni i zakup stroi dla zespołu śpiewaczego. Mieszkańcy Dębna chętnie korzystają z wynajmu sali na różne uroczystości, dlatego że kuchnia jest wyposażona w niezbędny sprzęt. Zakupiliśmy zmywarkę do naczyń, taboret gazowy do sieci, chłodnie, robot kuchenny. W tej chwili kuchnia jest w pełni wyposażona. Panie Irena Jaworowska, Wanda Piziak, Bronisława Jaworowska w własnym zakresie wyhaftowały gorsety dla zespołu śpiewaczego.

 

IMG 0285Staramy się pozyskać środki z programów unijnych, realizowaliśmy wspólnie z Ośrodkiem Kultury trzy projekty ' Wiejska świetlica dla wszystkich" „Od seniora poprzez tradycję i obyczaje ku młodzieży" „ Muzyka i śpiew łączy pokolenia" W ramach tych projektów wykonano stoły i ławki, zakupiono radio magnetofon z głośnikami, meble do świetlicy i zorganizowano warsztaty z haftu i szydełkowania, oraz zajęcia kulinarne.

 

IMG 0171Współpracujemy z Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Dębno, Ochotniczą Strażą Pożarną, Radą Sołecką, Parafią. Nasze Koło wyróżnia się na terenie gminy, powiatu i regionu, a jego dorobek jest udokumentowany w pięknie prowadzonej kronice przez Panią Marię Młynarską członkinie koła.
Jesteśmy dumne, że udaje się nam pogodzić rodzinę, pracę zawodową, i pracę w gospodarstwie domowym. W kwietniu 2012 roku Koło obchodziło jubileusz 50-lecia swojej działalności.
Członkowie Koła Gospodyń Wiejskich w Dębnie:
DSCN7133Czesława Tupaj – przewodnicząca
Maria Kulpa – z-ca prewodniczącej
Czesława Simenko - skarbnik
Bożena Bochenek
Anna Cebulak
Krystyna Baran
Maria Trojnar
Wanda Piziak
Hary Rupar
Maria Młynarska
Stefania Maj
Elżbieta Zawierucka
Edward Cebulak
Andrzej Bochenek
Stanisław Maciura
Franciszek Kątnik
Beata Cebulak

Zapraszamy

dnigminy m

 nocbrzoza m

festiwal m

 

dzienmamytaty m

konkursdebno m

 

lipa m

Dziewczynka z zapałkami

dziewczynka

Mały książę

ksiaze

Skrzypek na dachu

skrzypek

Odwiedzin

1261528
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni
Ten miesiąc
Poprzedni
Razem
0
192
452
1571
4409
7082
1261528

Twoje IP: 54.80.247.119
Server Time: 2018-06-20 00:11:09

Polecane strony

 

facebookna_jagodybaner wojt