GMINY LEŻAJSK

Koło Gospodyń Wiejskich w Dębnie

W 1962 roku we wsi Dębno powołano do życia Koło Gospodyń Wiejskich. Jego pierwszą przewodniczącą była pani Paulina Kosior. Inicjatorkami powstania tej organizacji były nauczycielki miejscowej szkoły podstawowej, na czele z późniejszą dyrektorką szkoły panią Zofią Worek. Nauczycielki w dużej mierze pomagały w ukierunkowaniu i kierowaniu jej działalnością.

IMG 0171Panie z Koła w okresach zimowych chętnie doskonaliły swoje umiejętności na różnych kursach i szkoleniach, a mianowicie gotowania, pieczenia, szycia oraz haftu. Miejscowe nauczycielki - członkinie Koła w okresie nasilonych prac żniwnych organizowały dzieciniec dla dzieci, natomiast w sezonie jesienno - zimowym szkolenia, oraz pogadanki na tematy wychowawcze dzieci.

DSCN7339

W chwili obecnej większość Pań pracuje zawodowo. W dobie internetu dostępność do wiedzy jest bardzo łatwa, dlatego też formy pracy radykalnie się zmieniły. Większość członkiń, które towarzyszyły temu Kołu od momentu powstania już nie żyje, a pozostałe są już babciami i nie zawsze mają zdrowie i warunki na ciągłą aktywność. Koło włącza się do udziału w imprezach regionalnych, gdzie prezentuje doskonałe tradycyjne potrawy, za które otrzymało sporo nagród i wyróżnień. Corocznie własnoręcznie przygotowuje wieniec dożynkowy, który poświęcony jest w czasie mszy na dożynkach wiejskich, a następnie uczestniczymy w Dożynkach gminnych.

IMG 3499Organizujemy zabawy taneczne, a dochód z tych zabaw przeznaczony jest miedzy innymi na wyposażenie kuchni i zakup stroi dla zespołu śpiewaczego. Mieszkańcy Dębna chętnie korzystają z wynajmu sali na różne uroczystości, dlatego że kuchnia jest wyposażona w niezbędny sprzęt. Zakupiliśmy zmywarkę do naczyń, taboret gazowy do sieci, chłodnie, robot kuchenny. W tej chwili kuchnia jest w pełni wyposażona. Panie Irena Jaworowska, Wanda Piziak, Bronisława Jaworowska w własnym zakresie wyhaftowały gorsety dla zespołu śpiewaczego.

IMG 0285Staramy się pozyskać środki z programów unijnych, realizowaliśmy wspólnie z Ośrodkiem Kultury trzy projekty ' Wiejska świetlica dla wszystkich" „Od seniora poprzez tradycję i obyczaje ku młodzieży" „ Muzyka i śpiew łączy pokolenia" W ramach tych projektów wykonano stoły i ławki, zakupiono radio magnetofon z głośnikami, meble do świetlicy i zorganizowano warsztaty z haftu i szydełkowania, oraz zajęcia kulinarne.

IMG 0171Współpracujemy z Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Dębno, Ochotniczą Strażą Pożarną, Radą Sołecką, Parafią. Nasze Koło wyróżnia się na terenie gminy, powiatu i regionu, a jego dorobek jest udokumentowany w pięknie prowadzonej kronice przez Panią Marię Młynarską członkinie koła.
Jesteśmy dumne, że udaje się nam pogodzić rodzinę, pracę zawodową, i pracę w gospodarstwie domowym. W kwietniu 2012 roku Koło obchodziło jubileusz 50-lecia swojej działalności.
Członkowie Koła Gospodyń Wiejskich w Dębnie:
DSCN7133Czesława Tupaj – przewodnicząca
Maria Kulpa – z-ca prewodniczącej