GMINNY OŚRODEK KULTURY

GMINY LEZAJSK

Zespoły

Zespół Śpiewaczy "Dębnianie"

 

{pgslideshow id=1341|width=480|height=320|delay=3000|image=L}


Zespół został założony w 2004 roku. Opiekunem zespołu jest Czesława Tupaj - instruktor w Ośrodku Kultury w Dębnie. Akompaniament Stanisław Osip.
Na przestrzeni wielu lat zespół zgromadził spory repertuar utworów, znajdują się w nim piosenki ludowe, kolędy, pastorałki i pieśni religijne.
Zespół bierze udział w licznych imprezach organizowanych na terenie Gminy Leżajsk i poza jej granicami. Między innymi „Dębnianie" brali udział w Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych w Tyczynie. Wielokrotnie występowali na Pikniku Rodzinnym organizowanym przez Klasztor Ojców Bernardynów w Leżajsku.
Podczas swej działalności zespół brał udział w różnorodnych konkursach i przeglądach. W roku 2013 na I Gminnym Przeglądzie Piosenki Biesiadnej w Giedlarowej zespół zajął III miejsce, a w roku 2014 wśród 8 zespołów I miejsce. Otrzymał nagrodę finansową od Spółki Stare Miasto Park w Wierzawicach i nagrodę finansową specjalną, którą ufundował Wójt Gminy Leżajsk pan Krzysztof Sobejko. Od kilku lat zespól podjął się edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży, przygotowując różne inscenizacje jak : Kolęda z gwiazdą, Jasełka, Misterium Męki Pańskiej. We współpracy ze Szkołą Podstawową w Dębnie organizuje „Dzień Matki", Dzień Dziecka, Dzień Papieski, Koncert Maryjny, Koncert Kolęd i Pastorałek. Staramy się odtwarzać obrzędy i obyczaje ludowe związane z naszym regionem.
Na przestrzeni lat skład zespołu zmieniał się, obecnie działają w nim:
Czesława Tupaj – założycielka - kierownik zespołu
Stanisław Osip - akompaniament
Bożena Bochenek
Anna Cebulak
Krystyna Baran
Edward Cebulak
Stanisław Maciura
Andrzej Bochenek
Andrzej Zalot
Frańciszek Kątnik
Maria Kulpa
Wanda Piziak
Elżbieta Zawierucka
Hary Rupar

 

Grupa Rękodzieła Artystycznego

 

{pgslideshow id=1342|width=480|height=320|delay=3000|image=L}

 

Grupa została założona w 2009 roku przez Czesławę Tupaj jak powstała filia Ośrodka Kultury w Dębnie.
Do tej grupy należą panie z Koła Gospodyń Wiejskich, które chętnie przekazują swoje umiejętności młodszemu pokoleniu. Na takich zajęciach można nauczyć się szydełkowania, haftu krzyżykowego, robienia kwiatów z bibuły, palm wielkanocnych. Zapraszamy na nasze spotkania inne osoby, które uczą nas różnych rzeczy których my nie wykonujemy. Na takie zajęcia przychodzą osoby starsze, jak również dzieci które chcą poznać sztukę wykonywania tych rzeczy.

 

Teatrzyk „ Przyjaciele z Baśni"

 

{pgslideshow id=1343|width=480|height=320|delay=3000|image=L}


Teatrzyk został założony 2014 roku w ośrodku przez instruktora Czesławę Tupaj. Corocznie dzieci z teatrzyku biorą udział w Powiatowym Przeglądzie Teatrzyków Dziecięcych w Gminnym Ośrodku Kultury w Giedlarowej.
Oprócz tego teatrzyk przygotowuje różne widowiska, które potem pokazane są na imprezach takich jak: Dzień Matki, Dzień Dziecka, Dzień Seniora.


Zespół „Canta-Rhei"

 

{pgslideshow id=1345|width=480|height=320|delay=3000|image=L}


Zespół powstał w 2014 roku. W jego skład wchodzą członkowie kółka gitarowego. Opiekunem i instruktorem jest Pani Elżbieta Wnęk.
Zespół z Dębna wchodzi w skład zespołu Canta Rhei z Chałupek Dębniańskich, wspólnie występują na różnych koncertach między innymi na Koncercie Pieśni Maryjnych w Klasztorze OB. w Leżajsku, na Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Wierzawicach. W swoim repertuarze mają pieśni religijne, biesiadne, kolędy, pastorałki, a także piosenki młodzieżowe. Zespół występuje na uroczystościach w swojej miejscowości, jak również na różnych imprezach gminnych.

 

Zespół Piosenki Biesiadnej „CANTILENAE"

 

{pgslideshow id=1351|width=480|height=320|delay=3000|image=L}

 

To nowy muzyczny nabytek dla społeczności lokalnej. Pasja do muzyki rodząca się od młodych lat zaprocentowała i połączyła dziesięć zdolnych i kreatywnych dziewczyn tworząc wspaniały zespół. Swoją działalność rozpoczęły od października 2016 r. Pierwszy występ, choć w niepełnym składzie odbył się 16.10.2016r. był to koncert pt. „Św. Janowi Pawłowi II z miłości" który odbył się w kościele parafialnym. Po tym występie zespół nabrał chęci i motywacji do dalszej pracy i rozwoju. Koncert kolęd i pastorałek - (06.01.2017r) , Dzień Seniora - (22.01.2017r) to kolejne uroczystości, na których to zespół uatrakcyjnił swoim występem część artystyczną, przez co udowodnił iż takie zespoły nie muszą być nudne, ale są potrzebne.
Grupa współpracuje z lokalnym chórem parafialnym. Przygotowując z Siostrą Janiną Krupą oprawę muzyczną na uroczystości kościelne. Pomysłodawczynią powstania zespołu była Pani Joanna Kosior, założycielką Pani Bożena Bochenek, która wraz z Panią Mariolą Bosak przygotowuje repertuar na wszystkie uroczystości.
W skład zespołu wchodzą:
Joanna Kosior
Bożena Bochenek
Elżbieta Zawierucka
Katarzyna Kata
Anna Rydzik
Aneta Kaszowska
Renata Łazarowicz
Jolanta Rapałow
Mariola Bosak
Barbara Lucewicz
Od nowego roku zespół działa pod opieką Domu Kultury w Dębnie. Obecnie przygotowuje się do realizacji kolejnych muzycznych wyzwań jakim jest udział w przeglądzie pieśni Maryjnych w Bazylice OO. Bernardynów w Leżajsku. W najbliższym czasie na pewno zobaczymy ich na imprezach gminnych, powiatowych i poza ich granicami.

Ośrodek Kultury w Dębnie

debno1

 

Placówka Ośrodka Kultury w Dębnie jest jedną z najmłodszych w gminie Leżajsk. Mieści się w budynku straży pożarnej, którym wcześniej zarządzali strażacy. W 2003 roku Koło Gospodyń Wiejskich reaktywowało swoją działalność i zwróciło się z prośbą do wójta gminy o przekazanie części tego obiektu. Członkinie Koła uważały, że budynek ten nie był w pełni wykorzystany, a mógłby lepiej służyć mieszkańcom wsi. Wójt gminy pozytywnie ustosunkował się do tej prośby.
W tym też czasie działalność Koła skupiła się na uporządkowaniu tego obiektu, gdzie znajdowała się sala widowiskowa, kuchnia, pomieszczenie obok kuchni oraz sanitariaty i szatnia.
W roku 2009 tą część budynku przekazano do Gminnego Ośrodka Kultury w Giedlarowej i utworzono filię GOK w Dębnie. Została zatrudniona pracownica Czesława Tupaj, która przejęła obowiązki instruktora kulturalnego i opiekuna tego obiektu. W późniejszych latach budynek ten częściowo został odremontowany, w latach 2011 do 2012 została wykonana nowa elewacja budynku, oraz ułożona kostka brukowa wokół budynku. W roku 2015 wykonano nowy dach na całym budynku, a w roku 2016 została odmalowana elewacja budynku na zewnątrz, oraz pomalowano wszystkie pomieszczenia wewnątrz budynku i zainstalowano klimatyzację.

 

W ramach działalności ośrodka działają następujące zespoły:

- Zespół Śpiewaczy „Dębnianie"
- Zespół Piosenki Biesiadnej
- Zespół Canta- Reii Grupa Dębno
- Teatrzyk Dziecięcy „ Przyjaciele z Baśni"
- Grupa rękodzieła artystycznego

 

W Ośrodku organizowane są imprezy:
- Dzień Seniora
- Dzień Matki
- Dożynki Wiejskie
- Spotkanie Zespołów Ludowych
- Dzień Papieski
- Koncert Maryjny
- Koncert Kolęd i Pastorałek
- Dyskoteki dla dzieci i zabawy dla dorosłych
- Zajęcia w czasie ferii zimowych i wakacje dla dzieci
- Warsztaty wielkanocne, bożonarodzeniowe i zajęcia z rękodzieła artystycznego.

 

Przy ośrodku działa Koło Gospodyń Wiejskich, które prowadzi wynajem naczyń stołowych, obrusów. Ośrodek prowadzi wynajem sali na wesela, przyjęcia okolicznościowe, zebrania oraz wypożyczalnię zestawów ogrodowych.

 

Ośrodek czynny:
Poniedziałek – godz. 11.00 – 19.00
Środa – godz. 13.00- 19.00
Czwartek- godz. 11.00- 19.00
Piątek – godz. 11.00 – 19.00

 

Kontakt:
Ośrodek Kultury Dębno
tel. 537-441-445
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

budynek2