GMINNY OŚRODEK KULTURY

GMINY LEZAJSK

Sołectwo Brzóza Królewska na Dożynkach Gminnych w Dębnie

 

Przełom sierpnia i września to czas dożynek – ludowego święta mającego swój rodowód jeszcze w czasach średniowiecznych. Uroczystość ta jest podziękowaniem za plony i jednocześnie prośbą o pomyślność w kolejnych zbiorach. W Gminie Leżajsk tegoroczne święto rolników obchodzone było w Dębnie. W dożynkach wzięła udział delegacja z Brzózy Królewskiej, która dumnie prezentowała wykonany przez miejscowe KGW wieniec dożynkowy symbolizujący Matkę Bożą Zielną.

Czytaj więcej: Sołectwo Brzóza Królewska na Dożynkach Gminnych w Dębnie

Dożynki w Brzózie Królewskiej

Uroczystość Matki Bożej Wniebowziętej, zwana również świętem Matki Boskiej Zielnej, przypadająca na 15 sierpnia jest jednym z najstarszych i najważniejszych świąt maryjnych. Dzień ten obchodzony jest również jako dzień Matki Bożej Dożynkowej, bo zgodnie z rolniczym kalendarzem „na Wniebowzięcie pokończone żęcie”. Rolnicy przynosząc wiązanki zbóż, owoców i roślin dziękują Matce Bożej za pomoc w ciężkiej pracy na roli oraz opiekę nad ludźmi i plonami. W tym dniu w Brzózie Królewskiej jak co rok z Ośrodka Kultury wyruszył korowód dożynkowy do Kościoła Parafialnego, gdzie podczas Mszy Św. zostały poświęcone wiązanki zielne oraz wieniec dożynkowy wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich.

Czytaj więcej: Dożynki w Brzózie Królewskiej

KGW i Brzozoki z Brzózy Królewskiej na Festiwalu w Wierzawicach

W dniu 22 lipca 2018 r. w Wierzawicach odbył się konkurs "Nasze kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów". Pośród ogromnej liczby wystawców ze swoimi tradycyjnymi potrawami zaprezentowało się KGW z Brzózy Królewskiej. Na ich stole zagościły między innymi gołąbki z ziemniakami, pieróg jaglany brzózański, kapuśniaki i wiele innych przysmaków. Na scenie wystąpił zespół Brzozoki, który rozbawił widzów scenkami kabaretowymi i śpiewem.

Czytaj więcej: KGW i Brzozoki z Brzózy Królewskiej na Festiwalu w Wierzawicach