GMINNY OŚRODEK KULTURY

GMINY LEZAJSK

Sołectwo Brzóza Królewska na Dożynkach Gminnych w Dębnie

 

Przełom sierpnia i września to czas dożynek – ludowego święta mającego swój rodowód jeszcze w czasach średniowiecznych. Uroczystość ta jest podziękowaniem za plony i jednocześnie prośbą o pomyślność w kolejnych zbiorach. W Gminie Leżajsk tegoroczne święto rolników obchodzone było w Dębnie. W dożynkach wzięła udział delegacja z Brzózy Królewskiej, która dumnie prezentowała wykonany przez miejscowe KGW wieniec dożynkowy symbolizujący Matkę Bożą Zielną.

Czytaj więcej: Sołectwo Brzóza Królewska na Dożynkach Gminnych w Dębnie

Dożynki w Brzózie Królewskiej

Uroczystość Matki Bożej Wniebowziętej, zwana również świętem Matki Boskiej Zielnej, przypadająca na 15 sierpnia jest jednym z najstarszych i najważniejszych świąt maryjnych. Dzień ten obchodzony jest również jako dzień Matki Bożej Dożynkowej, bo zgodnie z rolniczym kalendarzem „na Wniebowzięcie pokończone żęcie”. Rolnicy przynosząc wiązanki zbóż, owoców i roślin dziękują Matce Bożej za pomoc w ciężkiej pracy na roli oraz opiekę nad ludźmi i plonami. W tym dniu w Brzózie Królewskiej jak co rok z Ośrodka Kultury wyruszył korowód dożynkowy do Kościoła Parafialnego, gdzie podczas Mszy Św. zostały poświęcone wiązanki zielne oraz wieniec dożynkowy wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich.

Czytaj więcej: Dożynki w Brzózie Królewskiej

KGW i Brzozoki z Brzózy Królewskiej na Festiwalu w Wierzawicach

W dniu 22 lipca 2018 r. w Wierzawicach odbył się konkurs "Nasze kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów". Pośród ogromnej liczby wystawców ze swoimi tradycyjnymi potrawami zaprezentowało się KGW z Brzózy Królewskiej. Na ich stole zagościły między innymi gołąbki z ziemniakami, pieróg jaglany brzózański, kapuśniaki i wiele innych przysmaków. Na scenie wystąpił zespół Brzozoki, który rozbawił widzów scenkami kabaretowymi i śpiewem.

Czytaj więcej: KGW i Brzozoki z Brzózy Królewskiej na Festiwalu w Wierzawicach

Brzozoki z występem w Kątach Trzebuskich i Chałupkach Dębniańskich

Niedziela 15 lipca 2018 r. była bardzo pracowita dla zespołu Brzozoki z Brzózy Królewskiej. Już wczesnym popołudniem na zaproszenie sołtyski pani Anny Kraski grupa gościła z występem w Kątach Trzebuskich. Podczas pikniku zespół zaśpiewał oraz zatańczył. Dobry humor i biesiadna piosenka rozpędziły nawet chmury z deszczem. Jeszcze tego samego dnia zespół zaprezentował się na imprezie plenerowej "Co tam za miedzą" w Chałupkach Dębniańskich. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i miłe przyjęcie.

Czytaj więcej: Brzozoki z występem w Kątach Trzebuskich i Chałupkach Dębniańskich

Brzozoki z wizytą w Warszawie

Wielkim wyróżnieniem dla zespołu Brzozoki z Brzózy Królewskiej była wizyta w Sejmie. Mogliśmy byś świadkami debaty sejmowej oraz pozwiedzać miejsce, w którym podejmowane są najważniejsze dla naszego kraju uchwały. To wszystko było możliwe dzięki Posłowi RP Panu Mieczysławowi Miazga, który zaprosił grupę w to miejsce oraz bardzo gościnnie przyjął w Warszawie. Dodatkowo korzystając z przyjazdu grupa zwiedziła w stolicy Łazienki Królewskie, Ogród Zoologiczny, Starówkę. Wiele kosmicznych wrażeń dostarczyły seanse w Planetarium. Serdecznie dziękujemy Panu Posłowi Mieczysławowi Miazga za zaproszenie i gościnę, a Wójtowi Gminy Leżajsk Panu Krzysztofowi Sobejko za pomoc finansową umożliwiającą wyjazd.

Czytaj więcej: Brzozoki z wizytą w Warszawie