GMINNY OŚRODEK KULTURY

GMINY LEZAJSK

Wykonanie tradycyjnej palmy wielkanocnej w Chałupkach Dębniańskich

W dniu 10.04.2019r . członkinie Koła Gospodyń Wiejskich zakończyły rękodzieło artystyczne z warsztatów bibułkarskich przeprowadzonych w Ośrodku Kultury. Na powyższych warsztatach panie z KGW nauczyły się, możemy tak powiedzieć, wyczarowania pięknych kwiatów ogródkowych i polnych, które następnie posłużyły do wyplatania dużej palmy wielkanocnej. 

Czytaj więcej: Wykonanie tradycyjnej palmy wielkanocnej w Chałupkach Dębniańskich

Warsztaty kulinarne w Chałupkach Dębniańskich

W dniu 29.o3.2019 r. w Ośrodku Kultury w Chałupkach Dębniańskich odbyły się warsztaty kulinarne pod przewodnim hasłem ,,DOMOWE WYROBY NIE PSUJĄ WĄTROBY", a kulinarnie była to domowa pizza o rożnych smakach. W powyższych warsztatach w ramach wzajemnej współpracy brały udział dzieci ze Szkoły Podstawowej, a mianowicie klasa II z wychowawczynią panią Teresą Muszyńską.

Czytaj więcej: Warsztaty kulinarne w Chałupkach Dębniańskich

Wiklinowe i brzozowe rękodzieło - wielkanocne zające i pisanki

,,Trochę wyobraźni , gdy zwinne paluszki i małe rączki ,
wyplotły rękodzieło - wielkanocne jajeczka i zajączki"

 W dniu dniu 22.III.2019r. w Ośrodku Kultury w Chałupkach Dębniańskich zorganizowano w ramach wzajemnej współpracy jednodniowe warsztaty dla dzieci szkolnych

W powyższych warsztatach uczestniczyła klasa II Szkoły Podstawowej ze swoją wychowawczynią panią Teresa Muszyńską.

Czytaj więcej: Wiklinowe i brzozowe rękodzieło - wielkanocne zające i pisanki

Ferie w Ośrodku Kultury w Chałupkach Dębniańskich

Co się z tą pogodą stało? W zimie wcale nie jest biało... Gdzie ten luty, groźny, zły, który szczerzył mrozu kły; Kiedy, gdy humor dobry miał na saneczkach z górki gnał? I bałwanki lepił z nami, szyby zdobił nam kwiatami. W obecnym roku 2019 Ośrodek Kultury - miał pomysłów pełną głowę No i na szczęście - co najważniejsze .... Dzieciom wciąż daje ... fajne ferie zimowe!

Czytaj więcej: Ferie w Ośrodku Kultury w Chałupkach Dębniańskich

Jubileusz 60-lecia KGW w Chałupkach Dębniańskich

"Dzień za dniem szybko się plecie i już KGW
z Chałupek Dębniańskich obchodziło swe 60- lecie."

Powyższa uroczystość odbyła się w dn. 24.XI.2018r. Możemy śmiało powiedzieć, że Koło Gospodyń Wiejskich z Chałupek Dębniańskich obchodziło swoje Brylantowe Gody, a powstało ono w 1959 roku przy działającym wtedy prężnie Kółku Rolniczym. Impreza przygotowana była przy pomocy wsparcia LGD Stowarzyszenie Region Sanu i Trzebośnicy.

Czytaj więcej: Jubileusz 60-lecia KGW w Chałupkach Dębniańskich

Obchody patriotyczne w Chałupkach Dębniańskich

Jedenasty listopada... Dziś zamyślić się wypada
I pomyśleć o przeszłości
Oraz o niepodległości.
Niepodległość- wielkie dzieło.
Wiele ofiar pochłonęło.
I to dzisiaj się należy.
Modlić szczerze za żołnierzy.
Zatem dzisiaj pamiętajmy.
I hołd żołnierzom oddajmy,
Którzy życia swe złożyli.
Byśmy w wolnej Polsce żyli.

W dniu 09.XI.2018r. w Szkole Podstawowej w Chałupkach Dębniańskich odbyła się uroczysta Akademia związana ze Świętem Niepodległości naszej Ukochanej Ojczyzny . Akademia rozpoczęła się wprowadzeniem Pocztu Sztandarowego i wspólnym odśpiewaniem Hymnu Państwowego. W bardzo pięknym programie uczniowskim uczestniczył również zaproszony zespół śpiewaczy ,, Chałupczanie "z piosenkami wojskowymi w swoim repertuarze . Bogaty program przeplatany był wierszami , piosenkami i tańcami .
Na koniec uroczystości odśpiewana została ,,Rota".
Natomiast w przeddzień tej uroczystości członkinie K GW złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy obelisku z napisem:
,, W hołdzie tym ,którzy tu żyli, pracowali, trudzili się przy budowie tego kościoła oraz walczyli i polegli za
Wolną i Niepodległa Polskę " - Wdzięczni parafianie.

Dożynki Wiejskie w Chałupkach Dębniańskich

Na początku w żniwa w kość dały upały,
a potem to znowu deszcze przeszkadzały.
Aleśmy się jakoś z wszystkim uporali,
abyśmy tu dzisiaj z wami świętowali.

Dzień 15 sierpnia piękne święto dziękczynienia rolników i dzielenia się z innymi świeżo upieczonym chlebem. Może nie wszyscy mają świadomość jak wiele potrzeba mozolnej ciężkiej pracy rolnika, który z namaszczeniem pielęgnuje zasiane łany zbóż aby wydały obfity plon. Plon, z którego będzie świeżo zmielona mąka a z niej wypieczony nowy chleb by dla wszystkich żyjących go starczyło.

Czytaj więcej: Dożynki Wiejskie w Chałupkach Dębniańskich

"Co tam za miedzą?" w Chałupkach Dębniańskich

Taką samą polną miedzą iść
Te same zbierać kwiaty
Świat kolorowych złudzeń snuć
Jakie miał Jaś przed laty....

Kolejna plenerowa impreza w Chałupkach Dębniańskich wpisana w kalendarz jako cykliczne święto we wsi  odbyła się dnia 15.07.2018 r., na której swą obecnością zaszczycił nas Wójt Gminy Leżajsk pan Krzysztof Sobejko, pani skarbnik Lucyna Bednarz, pani radna Gminy Leżajsk Zofia Woś i pan sołtys Piotr Szpila z małżonką.
I tak jak brzmi jej główne motto "Co Tam Za Miedzą" gościłyśmy na własnym podwórku sąsiadów zza miedzy tj.z sąsiednich miejscowości Gminy Sarzyna i Gminy Leżajsk. Program podzielony był na dwa bloki: tj. patriotyczny i ludowo rozrywkowy.

Czytaj więcej: "Co tam za miedzą?" w Chałupkach Dębniańskich

Wakacje z Kulturą w Chałupkach Dębniańskich

W dniu 04.07.2018 r. w Ośrodku Kultury w Chałupkach Dębniańskich odbyło się wspaniałe międzynarodowe
integracyjne spotkanie. Uciechy i zabawy było co niemiara. Gościliśmy zaprzyjaźnioną grupę małych rowerowych włóczykijów w rożnym przedziale wiekowym , którzy przyjechali do nas z instruktor OK w Dębnie panią Czesławą Tupaj i opiekunami.
Gościłyśmy również bardzo miłe wolontariuszki AIS ECU Rzeszów Koreankę oraz z Chinkę z wizytą pod hasłem : Poznajemy Kulturę Naszych Przyjaciół -Chin ,Turcji i Stanów Zjednoczonych w ramach projektu HEALTH. z , którymi porozumiewałyśmy się w języku angielskim.
Najpierw było wzajemne zapoznawanie i oglądanie wyświetlanych slajdów o ich krajach ojczystych tj.( kultura, praca, zawody , żywność ,spędzanie wolnego czasu jak też pokazanie symboli danego kraju np Smok -to symbol szczęścia i dobrobytu w Chinach)
Następnie było oblężenie placu zabaw , a w cieniu wyniosłych drzew palenie ogniska , pieczenie kiełbasy i błogie leniuchowanie na kocach. Członkinie z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały słodki ciepły poczęstunek ,a były to świeżo smażone drożdżowe racuchy z jabłkami - palce lizać i uśmiech na buziach od ucha do ucha. W południowej porze goście i gospodarze zasiedli do przygotowanego przez KGW wspólnego integracyjnego obiadowego posiłku. Panująca przemiła atmosfera musiała się kiedyś skończyć teraz zostają nam tylko miłe wspomnienia . Składamy serdeczne podziękowania paniom z KGW za pomoc , pozdrawiamy wszystkich uczestników i do miłego zobaczenia . K.W