GMINNY OŚRODEK KULTURY

GMINY LEZAJSK

Zespoły

ZESPÓŁ ŚPIEWACZY "OLSZYNKA"

p1010294Zespół Śpiewaczy "Olszynka" został założony przy Domu Kultury w Biedaczowie w 1999roku. Opiekunem zespołu jest Agnieszka Niemiec -instruktor w tym Ośrodku.

Na przestrzeni wielu lat zespół zgromadził spory repertuar utworów, znajdują się w nim piosenki ludowe, kolędy, pastorałki i pieśni Maryjne

Zespół bierze udział w licznych imprezach organizowanych na terenie Gminy Leżajsk i poza jej granicami. Między innymi „Olszynka" brała udział w ramach wymiany kulturalnej, w wyjeździe do Pereczyna na Ukrainie. Wielokrotnie występowali na koncertach „Pieśni Maryjnych" organizowanych przez Klasztor Ojców Bernardynów w Leżajsku. Od 2009roku koncerty "Pieśni Maryjnych" zespól organizuje w swoim parafialnym kościele na Gwizdowie.

Podczas swej działalności zespól brał udział w różnorodnych konkursach i przeglądach. Między innymi na Wojewódzkim Przeglądzie Widowisk Kolędniczych w Kolbuszowej zdobywał kilkakrotnie wyróżnienie i raz III miejsce .. Od kilku lat zespól podjął się edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży. We współpracy ze Szkołą Podstawową w Biedaczowie organizuje „Dzień Kultury Ludowej" -cykliczną imprezę, której głównym motywem jest tradycja, obrzędy i obyczaje naszego regionu. Do tej pory w ramach tej działalności zespół zaprezentował dzieciom widowiska kolędnicze, pieczenie chleba, „jak to ze lnem było", miodobranie, obyczaje pasterskie

Na przestrzeni lat skład zespołu zmieniał się.

Obecnie działają w nim:p1010651

Leon Karaś

Stefania Dec

Jan Dec

MIeczysław dec

Jolanta Hołubek

Mariusz Hołubek

Ryszard Urban

Leszek Mach

Jolanta Majkut

Iwona Grabarz

Franciszek Stopyra

Elżbieta Banaś

 

 

 

 

GRUPA RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO

grupaProwadzimy zajęcia stałe z zakresu bibułkarstwa,papieroplastyki,lepienia z gliny. Organizujemy tematyczne warsztaty artystyczne promujące tradycyjne techniki ludowe -bożonarodzeniowe,wielkanocne oraz inspirowane naturą-warsztaty jesienne. Z zajęć mogą korzystać dzieci jak i dorośli bez względu na wiek.

 

 

 

 

 

DZIECIĘCY TEATRZYK LALKI I AKTORA "TERE-FERE"

p1010421Teatrzyk został założony w 1999r.w Ośrodku Kultury w Biedaczowie przez instruktora-Agnieszkę Niemiec. Zespół prezentuje połączenie lalek teatralnych i żywego planu, co czyni go jedynym w swoim rodzaju na naszym terenie. Lalki teatralne wykonywane są tradycyjnymi metodami przez instruktora, Czasem przy pomocy dzieci.

Teatrzyk corocznie prezentuje nowa premierę-przygotowując mało znane bajki z literatury dziecięcej

Zespół często daje występy na wyjazdach, między innymi w okolicznych Szkołach Podstawowych i Przedszkolach.

Corocznie dzieci z Teatrzyku "Tere-Fere" biorą udział w Powiatowym Przeglądzie Teatrzyków Dziecięcych organizowanych przez GOK Gminy Leżajsk.

Występowali również we WDK Rzeszów, MCK Leżajsk, w Uniwersytecie Ludowym we Wzdowie.

Największym sukcesem teatrzyku było zakwalifikowanie się w 2005r.do Podkarpackiego Konkursu Teatrów Dziecięcych w Strzyżowie

 

Teatr plenerowy "Imaginacja"

 

imaginacjaTeatr został założony w maju 2016 r. pod wpływem inspiracji teatrem plenerowym "Jaruga" z Rzeszowa. Powstał w ramach realizacji projektu"Zapobieganie patologiom wśród dzieci i młodzieży w Gminie Leżajsk".

Skupia w swoich szeregach 26 członków - głównie dzieci,młodzież oraz członków zespołu "Olszynka".Teatr rozpoczął swoją działalność premierą,na której zaprezentował widowisko "Legenda o smoku wawelskim". W spektaklu wykorzystano oryginalne tańce, muzykę i efekty specjalne. Założeniem teatru jest przybliżanie dzieciom

polskich  bajek i legend.