„Wieczór wigilijny” T. Kubiak
Biały obrus lśni na stole,
pod obrusem siano.
Płoną świeczki na choince,
co tu przyszła na noc.
Na talerzach kluski z makiem,
karp jak księżyc srebrny,
Zasiadają wokół stołu,
dziadek z babcią, krewni.
Już się z sobą podzielili opłatkiem rodzice,
Już złożyli wszyscy wszystkim
moc serdecznych życzeń.
Kiedy mama się dzieliła
ze mną tym opłatkiem
miała w oczach łzę, widziałem,
otarła ukradkiem.
Nie wiem, co też mama chciała
szepnąć mi do ucha:
bym na drzewach nie darł spodni,
pani w szkole słuchał…
Niedojrzałych jabłek nie jadł
butów tak nie brudził…
Nagle słyszę, mama szepce:
– bądź dobry dla ludzi.
” Wigilijny czas- niech kolęda popłynie ” to zajęcia w Ośrodku Kultury w Hucisku, które poświęciliśmy tradycjom związanym z wigilią.
Wigilią (z łac. czuwanie) pierwotnie oznaczała straż nocną i oczekiwanie. Wigilia to jeden z najważniejszych dni obchodzonych w Polsce. To czas, który kojarzy nam się z ciepłem, rodziną,miłością. To wieczór, podczas którego dzieci z niecierpliwością wypatrują pierwszej gwiazdki. To czas braterstwa i ludzkiej życzliwości . To magiczny wieczór, który przepełnia nasze serca ciepłem i miłością.
Podczas zajęć, na podstawie wierszy rozmawialiśmy o tradycyjnym stole wigilijnym, co na nim się znajduje, jakie elementy według tradycji należy położyć na stole, o pierwszej gwiazdce, choince, dodatkowym miejscu przy stole. Następnie dzieci miały za zadanie wykonać potrawy wigilijne z papieru: pierogi, barszcz z uszkami, karpia, świece, opłatki, natomiast sianko z włóczki, a po tym zadaniu nakryć do stołu. Dzieci śpiewały kolędy i pastorałki przy choince. Takie działania to zgłębianie u dzieci wiadomości na temat polskiej tradycji związanej z wigilią Bożego Narodzenia.