Gminny Ośrodek Kultury Gminy Leżajsk

KGW w Dębnie

KGW w Dębnie

W 1962 roku we wsi Dębno powołano do życia Koło Gospodyń Wiejskich. Jego pierwszą przewodniczącą była pani Paulina Kosior. Inicjatorkami powstania tej organizacji były nauczycielki miejscowej szkoły podstawowej, na czele z późniejszą dyrektorką szkoły panią Zofią Worek. Nauczycielki w dużej mierze pomagały w ukierunkowaniu i kierowaniu jej działalnością.

Panie z Koła w okresach zimowych chętnie doskonaliły swoje umiejętności na różnych kursach i szkoleniach, a mianowicie gotowania, pieczenia, szycia oraz haftu. Miejscowe nauczycielki – członkinie Koła w okresie nasilonych prac żniwnych organizowały dzieciniec dla dzieci, natomiast w sezonie jesienno – zimowym szkolenia, oraz pogadanki na tematy wychowawcze dzieci.

W chwili obecnej większość Pań pracuje zawodowo. W dobie internetu dostępność do wiedzy jest bardzo łatwa, dlatego też formy pracy radykalnie się zmieniły. Większość członkiń, które towarzyszyły temu Kołu od momentu powstania już nie żyje, a pozostałe są już babciami i nie zawsze mają zdrowie i warunki na ciągłą aktywność. Koło włącza się do udziału w imprezach regionalnych, gdzie prezentuje doskonałe tradycyjne potrawy, za które otrzymało sporo nagród i wyróżnień. Corocznie własnoręcznie przygotowuje wieniec dożynkowy, który poświęcony jest w czasie mszy na dożynkach wiejskich, a następnie uczestniczymy w Dożynkach gminnych.

Organizujemy zabawy taneczne, a dochód z tych zabaw przeznaczony jest miedzy innymi na wyposażenie kuchni i zakup stroi dla zespołu śpiewaczego. Mieszkańcy Dębna chętnie korzystają z wynajmu sali na różne uroczystości, dlatego że kuchnia jest wyposażona w niezbędny sprzęt. Zakupiliśmy zmywarkę do naczyń, taboret gazowy do sieci, chłodnie, robot kuchenny. W tej chwili kuchnia jest w pełni wyposażona. Panie Irena Jaworowska, Wanda Piziak, Bronisława Jaworowska w własnym zakresie wyhaftowały gorsety dla zespołu śpiewaczego.

Staramy się pozyskać środki z programów unijnych, realizowaliśmy wspólnie z Ośrodkiem Kultury trzy projekty ’ Wiejska świetlica dla wszystkich” „Od seniora poprzez tradycję i obyczaje ku młodzieży” „ Muzyka i śpiew łączy pokolenia” W ramach tych projektów wykonano stoły i ławki, zakupiono radio magnetofon z głośnikami, meble do świetlicy i zorganizowano warsztaty z haftu i szydełkowania, oraz zajęcia kulinarne.

Współpracujemy z Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Dębno, Ochotniczą Strażą Pożarną, Radą Sołecką, Parafią. Nasze Koło wyróżnia się na terenie gminy, powiatu i regionu, a jego dorobek jest udokumentowany w pięknie prowadzonej kronice przez Panią Marię Młynarską członkinie koła.
Jesteśmy dumne, że udaje się nam pogodzić rodzinę, pracę zawodową, i pracę w gospodarstwie domowym. W kwietniu 2012 roku Koło obchodziło jubileusz 50-lecia swojej działalności.

Członkowie Koła Gospodyń Wiejskich w Dębnie:

przewodnicząca – Agnieszka Moszkowicz
zastępca- Magdalena Dziob
Mariola Bosak
Anna Cebulak
Edward Cebulak
Bożena Bochenek
Andrzej Bochenek
Ewelina Dziamara
Maria Kulpa
Barbara Baran
Marta Żak
Maria Trojnar
Lucyna Perykasza
Czesława Tupaj
Elżbieta Zawierucka
Stanisław Maciura
Maria Wojtyna
Małgorzata Zalot
Cyprian Jarosz
Andrzej Lewcio
Andrzej Zalot
Krzysztof Dziob

KONTAKT DO KGW

Koło Gospodyń Wiejskich w Dębnie

Dębno 215A

37-305 Dębno

NIP: 8161707772

Najnowsze filmy wideo

Partnerzy

Poniżej przedstawiamy naszych partnerów, sponsorów, darczyńców oraz media z którymi współpracujemy

Gmina Leżajsk
Stare Miasto-Park
Muzeum Ziemi Leżajskiej