Gminny Ośrodek Kultury Gminy Leżajsk

KGW w Wierzawicach

KGW w Wierzawicach

Koło Gospodyń Wiejskich w Wierzawicach powstało na początku lat 60 – tych. Przewodniczącymi przez te lata były Maria Pustelny, Maria Helit, Anna Horoszko, Zofia Niemczyk obecnie Józefa Piziak. Koło Gospodyń Wiejskich przez lata swej działalności aktywnie uczestniczyło w kursach gotowania, pieczenia, haftu, robienia na drutach, kroju i szycia. Koło Gospodyń prowadziło wypożyczalnię naczyń, z której korzystali mieszkańcy nie tylko na wesela, ale i na różne większe imprezy.
Gospodynie zdobytą wiedzę wykorzystywały w swoich gospodarstwach domowych.
Na Międzynarodowych Targach Rolniczych POLAGRA-FARM w 2003 KGW z Wierzawic otrzymało „Perłę” za pierogi jaglane wyłonione podczas trzeciej edycji konkursu „Nasze kulinarne dziedzictwo”.
Pierogi na jagłach znalazły się wśród 20 najlepszych potraw tzw.”Pereł” nagrodzonych przez komisję konkursową, która wybierała spośród 200 potraw wyłonionych w 17 finałach regionalnych. W 2013 r. wspólnie ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Wierzawice realizowało projekt „Zasmakuj w tradycji wierzawickich potraw” skierowany do mieszkańców Wierzawic w szczególności do dzieci i młodzieży.

KGW z Wierzawic przygotowuje tradycyjne potrawy takie jak: pierogi z kaszą jaglaną i serem, gołąbki z kaszą jaglaną i kiełbasą, kapustę z grochem, kwaśna kasza jaglana, domowy smalec i wiele innych potraw prezentowanych podczas imprez: Włościańskie jadło, Święto ziemniaka, Jarmark kulturalny na Michała. Sztandarową imprezą organizowaną wspólnie z ośrodkiem kultury jest Kapuściany jarmark, której celem jest promowanie potraw z kapusty i kultywowanie tradycji kiszenia kapusty.
Koło corocznie wykonuje wieńce dożynkowe i prezentuje je podczas:
– dożynek parafialnych, gminnych i powiatowych,
– dożynkach ogólnopolskich w Częstochowie /2012, 2016/.
W 2019 r. Koło Gospodyń Wiejskich reprezentowało Gminę Leżajsk na dożynkach diecezjalnych w Trąbkach Wielkich.
W dniach 22-24 marca 2019 r. Koło Gospodyń uczestniczyło w wymianie kulturalnej, kulinarnej i rękodzieła artystycznego pomiędzy nowo założonym Kołem Gospodyń z Gliczarowa Górnego k. Zakopanego w celu integracji i nawiązaniu współpracy.
W 2019 r. Koło Gospodyń Wiejskich przy wsparciu Wójta Gminy Leżajsk pozyskało fundusze na siłownię plenerową, która znajduje się na placu przy Ośrodku Kultury w Wierzawicach.
W ostatnich latach koło organizowało bale sylwestrowe, zabawy karnawałowe i andrzejki.

Koło Gospodyń Wiejskich jest współorganizatorem imprez : Kapuścianego Jarmarku, Dnia Seniora, Dożynek parafialnych, Dożynek gminnych, Pikniku Rodzinnego i wiele innych.Do Koła Gospodyń Wiejskich należą: Zofia Niemczyk, Renata Czerwonka, Józefa Piziak, Barbara Helit, Maria Łaszczowska, Maria Fimiarz, Anna Kupras, Katarzyna Dziob, Anna Miś, Aniela Nyc, Irena Walania, Elżbieta Grunt, Zofia Popowicz, Władysław Niemczyk, Henryk Czerwonka, Tadeusz Walania, Andrzej Magiel, Jan Fimiarz. Panie mówią, że mogą oderwać się od codziennych obowiązków domowych, aby wspólnie porozmawiać, pośpiewać, zapomnieć nieraz o problemach dnia codziennego. Bardzo chętnie angażują się w pracę społeczną, cieszą ich wszystkie osiągnięcia i dodają siły do dalszego działania, pozwalają zapomnieć o drobnych problemach, których nie brakuje w żadnej dziedzinie życia. Praca w kole daje im dużo satysfakcji, zadowolenia ze wspólnie spędzonego czasu.
Zarząd KGW: od 13.12.2018
– Józefa Piziak przewodnicząca,
– Jan Fimiarz zastępca,
– Irena Walania członek.

GALERIA ZDJĘĆ

KONTAKT DO KGW

Koło Gospodyń Wiejskich w Wierzawicach

Wierzawice 517

37-300 Leżajsk

NIP: 8161707602

Najnowsze filmy wideo

Partnerzy

Poniżej przedstawiamy naszych partnerów, sponsorów, darczyńców oraz media z którymi współpracujemy

Gmina Leżajsk
Stare Miasto-Park
Muzeum Ziemi Leżajskiej