Gminny Ośrodek Kultury Gminy Leżajsk

81 Rocznica pacyfikacji wsi Giedlarowa

81 Rocznica pacyfikacji wsi Giedlarowa

II wojna światowa to trudny okres dla mieszkańców Giedlarowej: stacjonowanie wojsk niemieckich, aresztowania, wywózki do Niemiec i obozów koncentracyjnych. 7 maja 1943 r. miała miejsce pacyfikacja wsi.

Otoczeni kordonem niemieckich wojsk mieszkańcy Giedlarowej byli trzymani pod lufami karabinów. Po kilku godzinach część z nich wypuszczono do domów, natomiast 35 młodych mężczyzn wywieziono do jarosławskiego więzienia (5 z nich zakatowano na śmierć).
Te tragiczne wydarzenia nigdy nie odeszły w zapomnienie. Co roku, przy kapliczce „Na Półtorakach” odprawiana jest plenerowa Msza Św. w intencji poległych mieszkańców Giedlarowej. W bieżącym roku, z inicjatywy mieszkańców Giedlarowej, przy współpracy Wójta Gminy Leżajsk, GOK Gminy Leżajsk, Parafii w Giedlarowej, Sołtysa i Radnych oraz ZS w Giedlarowej, 8 maja odbyły się uroczystości 81 rocznicy pacyfikacji wsi. Obchody te rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. przy kapliczce na „Półtorakach”, której przewodniczył ksiądz proboszcz Jan Balicki i wygłosił patriotyczne Słowo Boże do licznie zgromadzonych mieszkańców, przedstawicieli władz lokalnych i gości przybyłych w tym dniu na wspólną modlitwę.
Po zakończonej Mszy Św. odbył się przemarsz pod tablicę upamiętniającą te trudne wydarzenia, gdzie nastąpiło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego. Następnie delegacje złożyły wieńce, kwiaty i znicze pod tablicą upamiętniającą poległych mieszkańców i wydarzenia związane z pacyfikacją wsi.

Patriotyzm, umiłowanie Ojczyzny i cześć poległym to cechy, które należy pielęgnować i przekazywać młodemu pokoleniu… a wszystko ku jednemu: „Żeby Polska była Polską!”.