„Co tam za miedzą?” w Chałupkach Dębniańskich

Na polnej niwie , pomiędzy zbożami.
Miedza powita najlichszym zielem.
Sypie kwiatami , ich przecudną wonią.
Gdzie rój pszczół, motyle i inne żuczki gonią.
Ta miedza co łączy i dzieli sąsiadów.
Kiedyś bardzo ważna starannie koszona.
Hen jeszcze za naszych przodków i pradziadów.
Pomiędzy polami była dopieszczona
Przysiądź na miedzy z sąsiadem człowieku.
Przysiądź porozmawiaj i odpocznij chwilę.
Usłyszysz szumy traw i świerszczy cykanie.
To lato całkiem piękne tworzy melodyjne nagrywanie.
Kłaniając się w polu kołyszącym kłosom.
Mile powspominać , jako pachole boso
Chodziłeś po ściernisku pomiędzy mendlami
Wypasając bydełko na miedzach wijących się polami.
Krystyna Wanat
W dniu 25.06.2023 r. przy placu Ośrodka Kultury w Chałupkach Dębniańskich odbyła się cykliczna impreza plenerowa ,,CO TAM ZA MIEDZĄ”.
Pogoda sprzyjała jak na lato przystało to i słońce swych promieni nie oszczędzało. Piękny początek lata i na imprezę – zaprosił brat brata, sąsiad usiadł obok sąsiada i z rodzicami przybyła dzieci liczna gromada. Nie obyło się też bez atrakcji dla dzieci i młodzieży jak również dorosłych, tj. zjeżdżalni, kręconych owocowych lodów i licznych konkursów z nagrodami.
W programie wzięły udział zaproszone zespoły śpiewacze oraz wokalno-taneczne -,,Nasi Sąsiedzi zza miedzy „
– ,,Brzozoki”- zespół śpiewaczy z Brzózy Królewskiej składający się z członków KGW pod wieloletnim kierownictwem
pana Waldemara Jarzyńskiego
– Zespół pieśni i tańca ,,Zagrodzianie ” z Brzózy Królewskiej pod kierownictwem pana Tadeusza Majkuta
– solistka – Anna Bednarz z Leżajska
– Zespół wokalno – instrumentalny ,,Canta Rhei” działający w naszym Ośrodku Kultury w Chałupkach Dębniańskich, którego instruktorem a zarazem opiekunem jest pani Elżbieta Wnęk.
Podczas imprezy zorganizowana została również wystawa prac plastycznych dzieci ze Szkoły Rysunku działającej przy OK w Chałupkach Dębniańskich, którą prowadzi pan Krzysztof Pęcak.
Bardzo pozytywnym akcentem zaznaczył się również Konkurs kulinarny ,,NATURA OD KUCHNI” na najlepsze ciasto z jagodami leśnymi z atrakcyjnymi nagrodami , realizowany w ramach 2 edycji konkursu dla KGW z Lasów Państwowych.
Podsumowując: powyższą imprezę zakończono zabawą taneczną pod gwiazdami przy zespole ,,SILENCE”.
Swą obecnością zaszczycił nas Wójt Gminy Leżajsk pan Krzysztof Sobejko, Przewodniczący Rady Miny pan Kazimierz Krawiec, pani Lucyna Bednarz – Skarbnik Gminy Leżajsk, pan Marian Grabarz Radny Powiatu Leżajskiego a zarazem Dyrektor Zespołu Szkół w Brzózie Królewskiej. Swą obecnością zaszczyciła nas wspaniale prowadząc również konferansjerkę pani Magdalena Niemczyk w-ce dyrektor GOK oraz pan Wiesław Żak – Sołtys Sołectwa Chałupki Dębniańskie. Serdeczne podziękowania składamy: Panu Krzysztofowi Sobejko – Wójtowi Gminy Leżajsk , Panu Markowi Śliżowi – Staroście Powiatu Leżajskiemu, Panu Wiesławowi Żakowi – Sołtysowi Sołectwa Chałupki Dębniańskie, pani Magdalenie Niemczyk, Kołu Gospodyń Wiejskich z Chałupek Dębniańskich, Wszystkim darczyńcom i uczestnikom powyższego Pikniku serdecznie z całego serca dziękujemy życząc oby to Wasze dobro wróciło do Was ze zdwojoną siłą. Wdzięczni Organizatorzy.