Dni Gminy Leżajsk w Brzózie Królewskiej

Wiele atrakcji czekało na mieszkańców naszego regionu w miniony weekend. Organizatorem tych wydarzeń był Wójt Gminy Leżajsk i Gminny Ośrodek Kultury. Partnerzy to OSP i Strażacka Orkiestra Dęta z Brzózy Królewskiej, KGW, Zespół Szkół, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Brzóza Królewska, LKS Azalia. W dniach 29.06 – 03.07 2018 roku Gmina Leżajsk obchodziła swoje święto – Dni Gminy, w ramach których odbyły się liczne wydarzenia i na które przybyła liczna grupa zaproszonych gości- przedstawiciele władz samorządowych wojewódzkich, powiatowych i gminnych, delegacja amerykańsko- rządowa, przedstawiciele firm, organizacji, instytucji i stowarzyszeń z terenu gminy, przedstawiciele sponsorów. W piątek 29 czerwca w FOK odbyła się Konferencja z cyklu” Polscy Przedsiębiorcy mówią o…” zorganizowana przez Gminę Leżajsk oraz Polskie Towarzystwo Gospodarcze. W spotkaniu tym uczestniczyli przedsiębiorcy nie tylko z Podkarpacia ale i spoza granic województwa, jak również i kraju. Kolejny dzień świętowania rozpoczął się Maratonem Fitness oraz biegiem ”Tropem Brzózańskiego Wilka”, którego głównym organizatorem było Stowarzyszenie Rozwoju wsi Brzóza Królewska. Partnerem został GOK, OK z Brzózy Królewskiej oraz miejscowe KGW, które przygotowało na ten dzień do degustacji tradycyjne potrawy. Oba te wydarzenia odbyły się nad zalewem w Brzózie Królewskiej. Sprzyjała dobra pogoda i liczni zwolennicy sportu i zdrowego stylu życia. Dodatkowo w ramach Dni Gminy Leżajsk nad zalewem Floryda odbyły się zawody wędkarskie pod patronatem Koła Polskiego Związku Wędkarskiego nr 18 „San”. W godzinach południowych nastąpiło otwarcie „Brzózańskiej Stodoły” – miejsca, gdzie można było zobaczyć dawne narzędzia oraz sprzęt używany na wsi do prac polowych i gospodarskich. Inicjatorem tej ekspozycji był pasjonat i zbieracz pan Czesław Rydzak. Swój wkład w przygotowanie tego miejsca miał również GOK, Ośrodek Kultury, Sołtys pan Stanisław Zygmunt, Dyrektor wraz z pracownikami Muzeum Ziemi Leżajskiej oraz pan Jan Grabarz artysta rzeźbiarz, który wykonał szyld. Otwarciu Brzózańskiej Stodoły towarzyszył Zespół Malina z Malenisk. Kolejnym sobotnim wydarzeniem było otwarcie wystawy pt. „A tak to się zaczęło..” nawiązującej do jubileuszu 70- lecia Strażackiej Orkiestry Dętej. Ekspozycja starych instrumentów, zapisów nutowych, czy fotografii sprzed lat pokazała działalność orkiestry i przywołała wiele wspomnień. Wielkim wydarzeniem podczas dni Gminy Leżajsk była sobotnia wizyta premiera RP pana Mateusza Morawieckiego, który spotkał się z mieszkańcami Brzózy Królewskiej podczas Pikniku Rodzinnego w Parku Wiejskim. Ta niecodzienna wizyta to zaszczyt dla miejscowości i organizatorów. Piknikową atmosferę tego dnia wprowadził występ Młodzieżowego Zespołu Tańca Ludowego Zagrodzianie, Maratonu Boogy oraz grup tanecznych z miejscowego Zespołu Szkół przygotowanych przez państwa Cirytów. Po Pikniku swój jubileuszowy koncert zaprezentowała Strażacka Orkiestra Dęta, która przygotowała na ten dzień wyjątkowy repertuar. Sobotnie obchody zakończyły się koncertem zespołów Roompey i Extra Mocni oraz dyskoteką pod grzybkiem w Parku Wiejskim organizowaną przez pana Jacka Szczepanika, właściciela Firmy Zodiak i sponsora występujących zespołów Disco Polo. W niedzielę 1 lipca swoje święto mieli strażacy. Uroczysta Msza Św. rozpoczęła obchody jubileuszu 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej i 70–lecia Strażackiej Orkiestry Dętej z Brzózy Królewskiej oraz Gminnego Dnia Strażaka, na który przybyło wielu znamienitych gości oraz strażacy z Gminy Leżajsk i Gminy Tryńcza. Kolejnym punktem obchodów Dni Gminy był turniej Wymiatacze, w którym rywalizowały ze sobą drużyny z Gminy Leżajsk oraz z Miasta i Gminy Nowa Sarzyna. Dzień zakończył się festynem przy zespole Medium. Finałem święta Gminy Leżajsk był koncert Sławomira -gwiazdy Rock Polo, który zgromadził na brzózańskim stadionie kilkutysięczną rzeszę fanów. Przed jego występem na scenie promowały się zespoły Bezet oraz Medium. Organizację Dni Gminy Leżajsk wsparli: Ochotnicza Straż Pożarna z Brzózy Królewskiej, Giedlarowej i Biedaczowa, Radni wsi Brzóza Królewska, Zespół Szkół w Brzózie Królewskiej, Komenda Powiatowa Policji w Leżajsku, Koło Gospodyń Wiejskich w Brzózie Królewskiej, Towarzystwo Myśliwskie im. Św. Huberta z Leżajska.
A tak okazałe wydarzenia nie byłyby możliwe bez wsparcia sponsorów, którymi byli:
1. Wójt Gminy Leżajsk
2. Spółka Stare Miasto-Park
3. Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Region Sanu i Trzebośnicy” w Wierzawicach
4.Firma Dominnet
5. Firma Zodiak.