Dożynki Gminne w Chałupkach Dębniańskich

14 sierpnia 2022 r. w Chałupkach Dębniańskich odbyło się tradycyjne święto plonów, Dożynki Gminne, w których wzięło udział 13 delegacji wieńcowych z terenu Gminy Leżajsk i jeden z Grodziska Nowego /czyli sąsiedzi zza miedzy, z Gminy Grodzisko Dolne/.W tym dniu Chałupki Dębniańskie, miejscowość choć w swej okazałości nie jest wielka, tętniła  życiem, ponieważ  mieszkańcy wychodząc na ulicę przy swoich posesjach oklaskami witali  przejeżdżające kolejno w szykownym korowodzie wszystkie delegacje dożynkowe, które przemierzyły ulice sołectwa Gospodarzy, zapraszając pięknym śpiewem wszystkich mieszkańców do wspólnego świętowania. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta polowa, celebrowana przez trzech księży, na placu obok  świeżo odremontowanego budynku i obejścia miejscowego  Ośrodka Kultury. Wprowadzaniem do nawiązanego świętowania  Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny  były wiersze dziękczynne za plony, deklamowane przez  dzieci, oraz pieśń dziękczynna ,,Pobłogosław Boże Drogi” w wykonaniu zespołu śpiewaczego  ,,Chałupczanie”. W czasie kazania zostały omówiona została symbolika przywiezionych poszczególnych wieńców. Były to dożynkowe arcydzieła, efekty mozolnej wielogodzinnej pracy – niezwykle pomysłowe, wykonane z wielką starannością i artyzmem, wyklejone kłosami, ziarnami zbóż, owocami, przyozdobione pięknym kwiatami.
Po uroczystej Mszy Św. przy wtórze Orkiestry Dętej nastąpiła prezentacja sołectw i wieńców, a niezwykły kunszt i ich wykonanie wprawiło wszystkich oglądających w zachwyt. Następnie, po powitaniu licznie zgromadzonych gości – przedstawicieli władz samorządowych, instytucji, organizacji i firm odbyła się część wieńcowa, w której starostowie dożynek: pani Janina Klin i pan Kazimierz Kojder przekazali chleb gospodarzowi gminy panu Wójtowi Krzysztofowi Sobejko. Chleb z tegorocznych plonów został podzielony i rozdany wśród uczestników uroczystości. Podczas symbolicznego dzielenia chlebem Pan Wójt wyraził życzenie, by nigdy tego chleba nie brakło na naszych stołach. W dalszej części Wójt Gminy Leżajsk pan Krzysztof  Sobejko oraz Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Obchodów Dożynek – Sołtys Sołectwa Chałupki Dębniańskie  pan Wiesław Żak przekazali podziękowania wszystkim delegacjom oraz organizacjom, które wsparły przygotowania dożynkowe. Po części oficjalnej scenę przejął Zespół śpiewaczy ,,Chałupczanie”, gdzie zgodnie z wieloletnią tradycją ośpiewał i obtańczył wieniec dożynkowy. W późniejszej części dożynkowych obchodów scenę objęły liczne zespoły artystyczne działające przy GOK Gminy Leżajsk. Wszyscy chętni mogli też odwiedzić stoiska PODR – Oddział Terenowy w Leżajsku i KRUS w Leżajsku. Dożynkowe święto zakończyła wspaniała okolicznościowa zabawa taneczna przy zespole ,,Galicja Band”.
Wszystkim Organizatorom, Sponsorom, Delegacjom dożynkowym na czele z Gospodarzem Gminy  Panem Wójtem Krzysztofem Sobejko, panami Radnymi , Sołtysami, zespołom artystycznym i uczestnikom serdecznie dziękujemy za obecność, życzliwość i miłą atmosferę.  Słowa szczególnego podziękowania kierujemy do Starostów Dożynek za szczególny wkład w ich organizację, wyjątkową reprezentację społeczności gminnej na tym wielkim wydarzeniu i ogromną życzliwość. Z pięknymi wspomnieniami życzymy wszystkim doczekania następnego Gminnego Święta Plonów.