Gminny Ośrodek Kultury Gminy Leżajsk

Dożynki Gminne w Giedlarowej

Dożynki Gminne w Giedlarowej

Dożynki jako uroczystość o wieloletniej tradycji są symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolnika oraz stanowią wyraz wdzięczności za codzienną pracę. Są również okazją do zaprezentowania dorobku rolniczego społeczeństwa z naszego regionu, jego różnorodności i niezwykle bogatego dziedzictwa kulturowego. W dniu 15 sierpnia 2021 r. w sołectwie Giedlarowa, odbyły się Dożynki Wiejskie oraz uroczyste Dożynki Gminne. Tradycyjna forma obchodów święta plonów w Gminie Leżajsk zgromadziła wielu mieszkańców, jak również 13 delegacji dożynkowych z terenu gminy Leżajsk oraz z gminy Trąbki Wielkie na Pomorzu. Wspomniana delegacja zaprzyjaźnionej gminy znad morza wspólnie z organizacjami wsi Giedlarowa, Wójtami, Radnymi, Sołtysem i przedstawicielami GOK Gminy Leżajsk wzięła udział w przejeździe korowodu dożynkowego po wsi, a następnie w uroczystej Mszy Św. Dożynkowej w miejscowym Kościele Parafialnym.
Uroczystości gminne w godzinach popołudniowych rozpoczęła prezentacja grup dożynkowych przed sceną oraz wspaniałych żniwnych arcydzieł przygotowywanych w każdym sołectwie naszej Gminy. Następnie Starostowie Dożynek Gminnych Państwo Bogusława i Leszek Łabaziewiczowie na ręce Wójta Gminy Pana Krzysztofa Sobejko przekazali chleb dożynkowych, który po poświęceniu przez Księdza Proboszcza Jana Balickiego został rozdzielony pomiędzy uczestników wydarzeń dożynkowych na placu przy GOK w Giedlarowej.
Drugą część dożynek zapoczątkowało Koło Gospodyń Wiejskich z Giedlarowej, które przygotowało część obrzędową dożynek witając zebranych śpiewem i muzyką. KGW uzupełniał Zespół Pieśni i Tańca „Zagrodzianie” z Brzózy Królewskiej, który przy dźwiękach kapeli ludowej obtańczył wieniec Gospodarzy. Po części dożynkowej na scenie odbył się Gminny Przegląd Pieśni Biesiadnej, w którym prezentowały się zespoły działające na terenie naszej Gminy. Przez cały dzień, zarówno na dzieci jak i dorosłych, czekało mnóstwo atrakcji. Dziękujemy Sołectwom za zaangażowanie i ogromny wkład w przygotowanie tegorocznego Święta Plonów, Sołectwu Giedlarowa – Gospodarzom tegorocznych Dożynek, za perfekcyjne przygotowanie oraz wszystkim, którzy przyczynili się do pielęgnowania i podtrzymywania dożynkowych tradycji.