Dożynki Parafialne w Brzózie Królewskiej

Dożynki, dożynki, wieniec dożynkowy. Obrodziło zboże i chleb będzie nowy – Tak po zakończeniu żniw śpiewano na ziemiach polskich od wielu wieków. Gospodarz dożynek z szacunkiem przyjmował nie tylko osobę wnoszącą wieniec, ale i cały korowód dożynkowy.

Wieniec przechowywano do następnego roku, a wykruszone z niego zboże dodawano do ziarna, które miało być wysiane w polu. Święto plonów jak co rok obchodzone było i w Brzózie Królewskiej. 15 sierpnia 2020 r. w uroczystość Matki Bożej Zielnej z Ośrodka Kultury wyruszył korowód dożynkowy, by w miejscowym Kościele Parafialnym wraz z mieszkańcami podziękować Panu Bogu za tegoroczne plony. Dziękczynną Mszę Świętą odprawił KS. Proboszcz Edward Kołodziej, po niej poświęcony został wieniec dożynkowy wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich oraz przyniesione przez uczestników uroczystości wiązanki ziół i kwiatów. Delegacja dożynkowa wraz z wieńcem złożyła w darze tradycyjny chleb, pieróg jaglany i kosz z płodami ziemi. W tym roku ze względu na epidemię nie było częstowania chlebem ani przejazdu ulicami naszej miejscowości. Dziękujemy Radnym i Sołtysowi Brzózy Królewskiej za czynny udział w tym dorocznym parafialnym święcie.