Dożynki Parafialne w Chałupkach Dębniańskich

Matka Boska Zielna –
Panienko nasza i Matko Zielna
sypnęłaś zbożem i ziół zapachem,

dziś zaniesiemy wiązanki Tobie.
Zboże bezpieczne, jest już pod dachem.

Czterech zbóż kłosy wiązanka tuli
i len co dzwoni w małych główeczkach,
groch i rumianek, kwiat złotej kuli,
tysiącznik i mak w makóweczkach.

Mama i tata związali razem,
zanieśli na mszę do poświęcenia,
potem zatknęli za świętym obrazem,
by Matce Zielnej słać dziękczynienia.

Ojciec wieczorem z harmonią chodzi,
ludzie przynieśli chleb, spore szynki,
zeszli się starsi, przybiegli młodzi
świętować zaczną zaraz dożynki.

Dawno już żaby usnęły w stawie,
kogut rozpoczął poranne pianie,
ludzie tańczyli boso na trawie,
pełni wdzięczności dla Ciebie Pani.

Dożynkowy wieniec z Sołectwa Chałupki Dębniańskie wykonany z pięciu zbóż – (pszenicy, pszenżyta, owsa , żyta i jęczmienia ) – wyplatały go z wielkim zapałem poświęcając na to wiele godzin czasu członkinie Koła Gospodyń Wiejskich. Wieniec został zaprojektowany przez Krystynę Wanat, zaś konstrukcję jego wykonał pan Wiesław Krupa. Przyozdobiony został różami, jarzębiną, ziołami oraz kwiatami z przydomowego ogródka. Ku większej ozdobie wplatane zostały rajskie jabłuszka i małe makóweczki . Dożynkowy wieniec w swej wymowie przedstawia: Niepokalanie czyste Serce Maryi przedstawiane w dawnych latach na obrazach czy też ikonach w komnatach rodzinnych domów. Symboliką Niepokalanego Serca Maryi jest wpleciona we wieńcu żywa biała lilia. Serce Maryi zostało wyklejone kłosami pszenicy i oplecione wieńcem uwitym z róż i kłosów jęczmienia, na którym widnieje osadzony na zbożowych płomieniach krzyżyk z promieniami wykonanymi ze słomki. Ze słomki wykonana została również poświata serca bijącego blaskiem. Na przodzie, jak również z tyłu u podstawy serca widnieją dwie złączone razem ozdobne litery symbolizujące inicjały Jezusa i Maryi oplecione kłosami jęczmienia.
Serce osadzone jest na niewielkiej podstawie przypominającej najmniejszy dzwon z dzwonnicy.
Całość oparta jest na podstawie przypominającej starodawną dzieżę na chlebowy rozczyn i ciasto.
Owa dzieża była niegdyś podstawowym naczyniem niezbędnym w posiadaniu każdej gospodyni. Dzieża jest opleciona zbożem , pięknie przybrana ozdobami z kłosów, ziela i jarzębiny. Ponieważ na 15 sierpnia przypada również Dzień Wojska Polskiego oraz 100 Rocznica Wielkiej Bitwy Warszawskiej z bolszewikami, do naszego wieńca przypięte są szarfy w narodowych barwach tj. w biało – czerwonym kolorze , bo jako naród wybraliśmy Maryję za Królową Korony Polskiej i jesteśmy jej wierni. Dzień 15 sierpnia piękne święto dziękczynienia rolników i dzielenia się z innymi świeżo upieczonym chlebem. Może nie wszyscy mają świadomość jak wiele potrzeba mozolnej ciężkiej pracy rolnika, który z namaszczeniem pielęgnuje zasiane łany zbóż aby wydały obfity plon. Plon, z którego będzie świeżo zmielona mąka, a z niej wypieczony nowy chleb by dla wszystkich żyjących go starczyło. Tak też, jak co roku, z Ośrodka Kultury umajonym traktorem i w tym celu przygotowanym wozem, wyruszył orszak dożynkowy na uroczysta Mszę Święta, by wspólnie podziękować Panu Bogu w modlitwie za zebrane plony. Razem z wieńcowymi i panem sołtysem Wiesławem Żakiem w orszaku dożynkowym uczestniczyła pani Lucyna Bednarz skarbnik z Urzędu Gminy Leżajsk i pan Dominik Ogryzek Radny Gminy Leżajsk. Niesione przez dzieci ziele, w koszu ozimina i owoce oraz wypleciony przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich dożynkowy wieniec poświecił Ks. Proboszcz Jan Szczepaniak. Pięknie wypieczony bochen chleba przystrojony w kłosy zboża bławaty i zioła starościna tegorocznych dożynek Bogusława Majkut złożyła na stole ofiarnym. Natomiast starosta, którym był pan Franciszek Chmura w pięknym koszu oplecionym zbożem złożył na stół ofiarny miód, wino i grona. Po zakończonej Mszy Świętej starostowie dożynek pani Bogusława Majkut i pan starosta Franciszek Chmura wraz z sołtysem sołectwa Chałupki Dębniańskie panem Wiesławem Żakiem w rękawiczkach i maseczkach rozdawali kromki upieczonego z tegorocznej mąki chleba zebranym mieszkańcom wokół kościoła. Następnie odbył się tradycyjny objazd ulicami sołectwa, gdzie starościna rozrzucała przechodniom słodkości w postaci cukierków, a następnie orszak dożynkowy udał się do Ośrodka Kultury na wspólny obiad przygotowany przez K G W oraz deser w postaci pysznego tortu od starościny dożynek. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób z zaangażowaniem przyczynili się do uświetnienia tegorocznych dożynek wiejskich składamy serdeczne podziękowania, dziękujemy także za szczodrość i poświęcony czas.