Dożynki Wiejskie w Brzózie Królewskiej

Obchodzone 15 sierpnia święto Matki Boskiej Zielnej to popularna nazwa uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, jednego z najstarszych świąt kościelnych. Dla Polaków ma ono jeszcze szczególne znaczenie z powodu rocznicy doniosłego historycznego faktu, a mianowicie bitwy warszawskiej zwanej „Cudem nad Wisłą”.

Obrzędowość ludowa wiąże ten dzień ze święceniem płodów rolnych i ziół. Święto Matki Bożej Zielnej wyznaczało bowiem koniec żniw. Mówiło się, iż „na Wniebowzięcie zakończono żęcie”. Dary ziemi przynosi się do kościołów jako podziękowanie za plony. W Brzózie Królewskiej jak co rok wieniec dożynkowy przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich. W Święto Matki Bożej Zielnej spod miejscowego Ośrodka Kultury wyruszył korowód dożynkowy do Kościoła Parafialnego. Tutaj podczas Mszy Św. zostały poświęcone wiązanki zielne oraz wieniec dożynkowy. Po zakończeniu uroczystości wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani tradycyjnym chlebem dożynkowym. Dziękujemy pani Stanisławie Klimek oraz pani Eleonorze Król za podzielenie się tradycyjnymi wypiekami. Słowa podziękowania za wszelką pomoc kierujemy również do pana Stanisława Zygmunta sołtysa Brzózy Król.