Dożynki Wiejskie w Chałupkach Dębniańskich

Na początku w żniwa w kość dały upały,
a potem to znowu deszcze przeszkadzały.
Aleśmy się jakoś z wszystkim uporali,
abyśmy tu dzisiaj z wami świętowali.

Dzień 15 sierpnia piękne święto dziękczynienia rolników i dzielenia się z innymi świeżo upieczonym chlebem. Może nie wszyscy mają świadomość jak wiele potrzeba mozolnej ciężkiej pracy rolnika, który z namaszczeniem pielęgnuje zasiane łany zbóż aby wydały obfity plon. Plon, z którego będzie świeżo zmielona mąka a z niej wypieczony nowy chleb by dla wszystkich żyjących go starczyło.

Tak tez jak co roku z Ośrodka Kultury wyruszył orszak dożynkowy na uroczysta Mszę Święta by wspólnie podziękować Panu Bogu w modlitwie za zebrane plony.
Niesione przez dzieci ziele , w koszu ozimina i owoce oraz wypleciony przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich dożynkowy wieniec poświecił Ks. proboszcz Jan Szczepaniak. Pięknie wypieczony bochen chleba, miód, wino i grona na stole ofiarnym złożyli starostowie tegorocznych dożynek Anna Niemirowska i Wiesław Żak. Niespodzianką dla wszystkich była goszcząca przez nas grupa żeńska ,,CANTORES NOUVIENSES”- wywodząca się z zespołu muzyki sakralnej i dawnej dała piękną oprawę Mszy Świętej. Obecnie grupa działa przy Centrum Kultury ,”ZAMEK” – współpracuje z chórem parafialnym w Nowem nad Wisłą ( Kujawy). Kierownikiem artystycznym wymienionej grupy jest pani Eugenia Butyńska.
Po zakończonej Mszy Świętej starostowie dożynek Anna Niemirowska i Wiesław Żak wraz z sołtysem wsi Chałupki Dębniańskie Piotrem Szpila częstowali zebranych mieszkańców wokół kościoła świeżo upieczonym chlebem, przygotowanymi przez starościnę szyszkami i słodkościami.
Następnie odbył się tradycyjny objazd ulicami sołectwa i orszak dożynkowy udał się do Ośrodka Kultury na wspólny obiad oraz deser w postaci tortu od starościny dożynek. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób z zaangażowaniem przyczynili się do uświetnienia tegorocznych dożynek wiejskich składamy serdeczne podziękowania za szczodrość i poświęcony czas.