Gminny Ośrodek Kultury Gminy Leżajsk

Ferie w Wierzawicach – zajęcia ruchowe

Ferie w Wierzawicach – zajęcia ruchowe

17.01.2020 to kolejny dzień ferii zimowych, dzień zabaw i zajęć, tym razem ruchowych dla dzieci w Ośrodku Kultury w Wierzawicach. Zajęcia ruchowe mają podstawowe znaczenie dla rozwoju fizycznego i umysłowego dzieci. Niezależnie od rodzaju aktywności fizycznej – czy jest to gimnastyka, rytmika, gry i zabawy ruchowe, czy wspólny spacer – kształtowana jest świadomość własnego ciała.

Wszystkie zajęcia ruchowe wywierają istotny wpływ na wszechstronny rozwój dziecka, od przygotowania ciała do pisania, po rozwój umiejętności współdziałania. Dzięki aktywności fizycznej możemy m.in.: poprawić lub zachować naszą wydolność fizyczną, utrzymać odpowiednią wagę ciała, zbudować masę mięśniową, która stabilizuje stawy i kręgosłup, zwiększyć naszą odporność. Systematyczne podejmowanie czynności wymagających znacznego ruchu pomaga też radzić sobie ze stresem, rozładowuje napięcie psychiczne i poprawia samopoczucie. Daje radość i satysfakcję, podnosi też samoocenę. Do tego, że ruch to zdrowie nie trzeba nikogo przekonywać. Podczas naszych zajęć dzieci brały udział w zabawie pt.; „Gazetowa wojna”. Rozgrywka ta odbywała się na dwóch polach tej samej wielkości. Grupa została podzielona na 2 zespoły. Każda z drużyn miała przygotowaną taką sama ilość kul zrobionych z gazet. Na sygnał animatora rozpoczynała się wojna i zadaniem każdego zespołu było przerzucenie jak największej ilości kul na pole przeciwnika. Wygrywał zespół, który na swoim polu miał mniej kul. Kolejna zabawa, w jaką bawiły się dzieci, to „Magnesy”. Każdy uczestnik miał w prawej dłoni kółko z narysowanym plusem, a w lewej z minusem. Na znak animatora, biegające dzieci miały za zadanie zatrzymać się i dotknąć dłoni według poleceń prowadzącego np.; plus do plusa, minus do minusa.
Proponowane gry i zabawy ruchowe dla dzieci były proste, a jednocześnie bardzo atrakcyjne. Uczyły dzieci współpracy z innymi, ćwiczyły koordynację ruchową, a co najważniejsze – było w ich trakcie wiele śmiechu i radości.