Festiwal Kolęd i Pastorałek Wierzawice 2022

„Na szczęście, na zdrowie, na ten nowy rok- żeby się wam rodziła pszenica i groch. Żeby się rodziło w komorze i w oborze, żeby stał snopek przy snopku, kopa, przy kopie, a gospodarz między kopami jako miesiąc między gwiazdami. Byście mieli w każdym kątku po dzieciątku, a na piecu troje!”

Jednym z najpiękniejszych zwyczajów bożonarodzeniowych jest śpiewanie kolęd. Chyba żaden z narodów nie może się pochwalić takim bogactwem tych pieśni, jak naród polski. Dziś coraz mniej jest grup kolędników z prawdziwego zdarzenia, którzy chodząc od domu do domu śpiewają i składają życzenia. Tradycja ta jest podtrzymywana przez szkoły, domy kultury i  regionalne zespoły. Na szczęście tradycja śpiewania kolęd i pastorałek jest wciąż żywa i kultywowana w każdej polskiej rodzinie. 27 stycznia w Ośrodku Kultury w Wierzawicach odbył się Festiwal Kolęd i Pastorałek dla dzieci ze Szkół Podstawowych.

W festiwalu wzięli udział  soliści, zespoły i duet,  z ZS w Piskorowicach, z ZS w Dębnie, ze SP w Chałupkach Dębniańskich, z OK w Dębnie, z  ZS w Giedlarowej, z ZS w Wierzawicach, ze SP w Hucisku, z  GOK w Giedlarowej, OK w Wierzawicach.

Komisja artystyczna w składzie:

Pan Marek Krauz – Dyrektor GOK Gminy Leżajsk

Pani Lucyna Powroźnik – Wice Dyrektor ZS w Wierzawicach

Pan Bogdan Rup – muzyk, kierownik w GOK w Giedlarowej

Pan Marek Gołąb- nauczyciel w ZS w Wierzawicach, po obejrzeniu i wysłuchaniu wszystkich prezentacji komisja przyznała w poszczególnych kategoriach następujące nagrody i wyróżnienia:

Soliści kat. I

II nagroda  Studio piosenki  Kamerton z OK z Dębna

Wyróżnienie;

Duet Gabriela Majcher, Jadwiga Korzystko

Ośrodek Kultury w Wierzawicach składa gratulacje i podziękowania uczestnikom festiwalu za wysoki poziom zaprezentowany podczas przeglądu, nauczycielom, animatorom , rodzicom za przygotowanie dzieci do konkursu. Komisji artystycznej za pracę podczas przesłuchań. Serdecznie dziękujemy za ufundowanie nagród dla uczestników festiwalu: LGD Stowarzyszenie „Region  Sanu i Trzebośnicy”, Starostwu Powiatowemu w Leżajsku, Wójtowi Gminy Leżajsk,  Dyrektorowi GOK Gminy Leżajsk, Panu Jerzemu Żołyni Księgarnia Eurydyka w Leżajsku.  Prowadzenie Magdalena Niemczyk kier. artystyczny w GOK w Giedlarowej, nagłośnienie Stanisław Osip,  scenografia  Krzysztof Pęcak.