Gminny Ośrodek Kultury Gminy Leżajsk

Foluszowe Grand Prix

Foluszowe Grand Prix

W roku bieżącym, mimo pandemicznych zawirowań udało się Zespołowi „Folusz” z Giedlarowej wystąpić po raz kolejny na Wojewódzkim Przeglądzie Ludowe Obrzędy i Zwyczaje w dniach 4-5września 2021r. Dobre przygotowanie i pokazanie fragmentu Giedlarowskiego wesela „Błogosławieństwo i wyjazd do kościoła” zaowocowało najwyższą z możliwych nagrodą tj. Grand Prix!
Jest to jeden z najstarszych konkursów obrzędowych terenie Polski, organizowany od 1987 roku przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie przy współpracy różnych Ośrodków Kultury na terenie Podkarpacia. W tym roku już po raz szósty gospodarzem był MGOK w Sędziszowie Małopolskim. Jego głównym celem jest ratowanie przed zapomnieniem najstarszych form autentycznego folkloru polskiego i jego popularyzację, a w szczególności tytułowych obrzędów i zwyczajów. Przedstawieniom grup obrzędowych
z Podkarpacia towarzyszą spotkania konsultacyjne z jurorami, a od kilku lat kierownicy zespołów obrzędowych mogą poszerzać swoją wiedzę na seminariach warsztatowych poświęconych temu tematowi. Autorem widowiska jest Małgorzata Kula, muzycznie przygotował grupę Stanisław Osip, a akompaniowała Kapela Ludowa „ŁOLA” w składzie: Aleksandra Siuzdak, Wojciech Dulski i Janusz Radwański.