Gminny Ośrodek Kultury Gminy Leżajsk

Forum Kultury za nami!

Forum Kultury za nami!

W dniach od 4 do 6 czerwca 2021 roku w Giedlarowej odbywało się Forum Kultury realizowane w ramach projektu pn. „Poznaj kulturę regionu przygranicznego Polski i Ukrainy”.

 

W piątkowe popołudnie odbyła się prezentacja online dwóch obiektów muzealnych „Brzózańskiej Stodoły” i Muzeum Ziemi Leżajskiej. W sobotę prezentowaliśmy zwyczaje wsi leżajskiej za pośrednictwem filmów zrealizowanych przez Stowarzyszenie Miłośników Folkloru Wsi Leżajskiej: „Słoma w życiu człowieka wczoraj i dziś”, „Ten magiczny len” i „Giedlarowskie wesele”. W podwórzu GOK w godz. 12.00 – 17.00 prezentowana była plenerowa wystawa zdjęć ph. „O ludziach, dla ludzi – Lasowiacy i ich życie na przestrzeni lat”. Wystawa ta prezentowana była także podczas niedzielnych wydarzeń.

W niedzielne popołudnie prezentowały się kluby rzemieślnicze – rzeźby i malarstwa oraz wystawa prac wykonanych w czasie lekcji warsztatowych, a także wystawa sprzętów codziennego użytku używanych przez Lasowiaków.
W sali GOK odbył się blok prelekcji: prelekcję o Lasowiakach wygłosiła pani Jadwiga Kula –Romanek, prelekcję o kulturze ziemi leżajskiej i tradycji zabawkarstwa wygłosił przedstawiciel Muzeum Ziemi Leżajskiej pan Roman Federkiewicz. Blok ten zakończyła prezentacja przesłana przez Głównego Beneficjenta – Radę Miasta Pereczyn o Łemkach. O godz. 21.00 na scenie plenerowej GOK odbyła się premiera musicalu „Skrzypek na dachu” w wykonaniu Teatru Muzycznego „Broadway”.
Wydarzenia realizowane były w ramach projektu pt. „Poznaj kulturę regionu przygranicznego Polski i Ukrainy” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa.