Gmina Leżajsk z sukcesami na Dożynkach Prezydenckich

Gmina Leżajsk na Dożynkach Prezydenckich w Warszawie – II miejsce w Polsce w Konkursie o Nagrodę Prezydenta RP na najładniejszy wieniec dożynkowy, III miejsce w Polsce (na 146 Kół, które wzięły udział) dla KGW Brzozaki w Brzózie Królewskiej w Konkursie dla KGW o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP.
W dniach 18-19 września 2021r. na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyły się Dożynki Prezydenckie z udziałem Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.
Dożynki Prezydenckie to wydarzenie wieńczące trud pracy włożony przez polskich rolników podczas ostatnich żniw. Święto swoim rodowodem sięga czasów średniowiecznych i jest formą podziękowania za tegoroczne zbiory oraz prośbą o pomyślność przyszłorocznych plonów.
W przeddzień Dożynek Prezydenckich tradycyjnie odbywa się „Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”. Celem Konkursu jest kultywowanie tradycji regionalnych oraz promocja dorobku kulturowego polskiej wsi. W tym roku województwo podkarpackie reprezentowała delegacja Gminy Leżajsk – przepiękny, tradycyjny wieniec dożynkowy wykonały wspólnie Koło Gospodyń Wiejskich z Giedlarowej i Koło Gospodyń Wiejskich z Brzózy Królewskiej. Prezentacji wieńca dokonały przedstawiciele obu grup przy udziale Kapeli Ludowej z Giedlarowej. Wspólna praca przyniosła wspaniałe rezultaty – województwo podkarpackie zajęło zaszczytne II miejsce, tuż po województwie podlaskim. To najwyższa lokata dla naszego województwa w historii organizacji wspomnianego konkursu.
Dożynki Prezydenckie organizowane są już po raz dziewiętnasty. Po raz pierwszy zostały zorganizowane w Spale w 1927 roku przez Ignacego Mościckiego. Z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju wydarzenie po raz drugi odbyło się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Ceremoniał Dożynkowy prowadził Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego.
W uroczystościach udział wzięli m.in. Grażyna Ignaczak-Bandych, Szef KPRP, Paweł Szrot, Szef Gabinetu Prezydenta RP oraz Ministrowie Bogna Janke i Adam Kwiatkowski.
Na zakończenie wydarzenia Para Prezydencka odwiedziła stoiska kulinarne wystawione w ogrodach Pałacu. Swoje tradycyjne specjały prezentowało Koło Gospodyń Wiejskich BRZOZAKI z Brzózy Królewskiej, które znalazło się wśród Laureatów Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o nagrodę Małżonki Prezydenta RP – ostatecznie grupa z rąk Pierwszej Damy w czasie obchodów dożynkowych odebrała zaszczytne III miejsce. Przypomnijmy, że spośród 146 kół, które zgłosiło się do etapu wojewódzkiego, komisja konkursowa wyłoniła 16 wśród, których znalazło się KGW z Brzózy Królewskiej.
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie Dożynek Prezydenckich.