Gminne obchody Święta Niepodległości w Brzózie Królewskiej

11 listopada 1918 r. to dzień wyjątkowy dla Polaków. Ziściły się wówczas marzenia o życiu w wolnym, suwerennym kraju. Co roku, w rocznicę tych wydarzeń, w każdym zakątku Polski obchodzone są uroczystości mające upamiętnić odzyskanie przez nią niepodległości. W Brzózie Królewskiej odbyły się Gminne Obchody 103 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. W tym dniu z Ośrodka Kultury uczestnicy patriotycznego święta przemaszerowali do miejscowego Kościoła Parafialnego, gdzie Ksiądz Proboszcz Edward Kołodziej w koncelebrze z wikariuszem Ks. Janem Batorem i rezydentem Ks. Markiem Jurkiewiczem odprawił Mszę Św. w intencji ojczyzny z udziałem władz samorządu gminnego oraz mieszkańców i pocztów sztandarowych miejscowego Zespołu Szkół oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Wygłosił również do zgromadzonych parafian i gości piękne kazanie nawiązujące do wydarzeń sprzed 103 lat. Czytania przygotowane przez druhów z OSP i gra Orkiestry Dętej nadały Mszy Św. uroczystego charakteru. Po Mszy Św. procesja przeszła pod Pomnik Poległych i Pomordowanych w czasie I i II Wojny Światowej, gdzie odbył się Apel Pamięci, modlitwy, składanie kwiatów i zniczy. Po uroczystym apelu w niebo poszybowały gołębie pokoju jako wyraz wolności i niezależności narodu polskiego. Hołd poległym oddali:
1.Wójt Gminy Leżajsk pan Krzysztof Sobejko wraz z Przewodniczącym Rady panem Kazimierzem Krawcem i Radnymi Gminnymi
2.Delegacja Sołectwa Brzóza Królewska, którą reprezentował sołtys Brzózy Królewskiej pan Stanisław Zygmunt oraz Rada Sołecka
3.Delegacja Zespołu Szkół w Brzózie Królewskiej reprezentowana przez pan Mariusza Grabarza wraz z uczniami
4.Delegacja Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Leżajsk na czele z dyrektorem panem Markiem Krauzem, kierownikiem artystycznym Gminnego Ośrodka Kultury panią Magdaleną Niemczyk oraz animatorem Ośrodka Kultury w Brzózie Król. panią Zofią Woś
5.Delegacja Gminnej Biblioteki Publicznej Gminy Leżajsk reprezentowana przez Dyrektora panią Krystynę Niemczyk oraz Renatę Kozyra pracownika Biblioteki w Brzózie Królewskiej
6.Delegacja Ochotniczej Straży Pożarnej reprezentowana przez Prezesa OSP w Brzózie Królewskiej pana Jana Grabarza wraz z druhami i druhnami
7. Delegacja Stowarzyszenia Strażackiej Orkiestry Dętej na czele z Prezesem panem Stanisławem Stępniem wraz z członkami orkiestry.
8. Delegacja Koła Gospodyń Wiejskich w Brzózie Królewskiej na czele z zastępcą przewodniczącej panią Zofią Stępień wraz z członkiniami

9. Delegacja zawodników Ludowego Klubu Sportowego Azalia sekcja kolarska
10. Delegacja Stowarzyszenia Rozwoju wsi Brzóza Królewska reprezentowanego przez Prezes panią Helenę Karaś wraz z członkami
11. Delegacja Spółdzielni Socjalnej „Pod brzozą” reprezentowanej przez Prezesa pana Pawła Karasia wraz z członkami
12. Delegacja Klubu Seniora z Brzózy Królewskiej
W krótkiej części artystycznej nawiązującej do Święta 11 Listopada udział wzięli uczniowie Zespołu Szkół Julia Klimek i Szymon Kozyra oraz Magdalena Kuraś i Gabriela Kuchyt. Całą uroczystość swoją grą uświetniła Orkiestra Dęta i Mażoretki. Słowa podziękowania składamy Ks. Proboszczowi wraz z kapłanami pracującymi w Parafii, władzom samorządowym, instytucjom i społeczności lokalnej, organizacjom i społecznikom, którzy wzięli udział w uroczystości. Dziękujemy druhom z miejscowej jednostki OSP za wszelką pomoc i zaangażowanie w przygotowanie i przeprowadzenie Obchodów Rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz Kołu Gospodyń Wiejskich za pomoc w porządkowaniu otoczenia Pomnika Poległych i Pomordowanych.