Grand Prix Folusza w Kolbuszowej

Tradycja kolędowania jest bardzo starym zwyczajem. Kolęduje się od „Szczepana”  aż do „Trzech Króli”. Wędrówka od domu do domu, składanie życzeń, wyśpiewywanie kolądek dla panienek było stałym elementem w życiu każdej społeczności.

Zespół Folklorystyczny „FOLUSZ” podtrzymując tradycję kolędowania odświeżył pokazywane już nie raz widowisko „Z kozą na Nowy Rok”. Nowy Rok był bowiem dniem odwiedzin i składania sobie życzeń. Po wsiach wędrowali noworoczni kolędnicy, którzy za życzenia i wesołe przyśpiewki nagradzano pierogami, bułeczkami, kołaczami czy okowitą.
Tradycyjnie, 6 stycznia w MDK w Kolbuszowej odbył się 37 Przegląd Widowisk Kolędniczych. Ilość grup uczestniczących w przeglądzie, a także pełna widownia świadczą
o nieprzemijającym zainteresowaniu i podtrzymywaniu tradycji kolędowania. W tegorocznej edycji przeglądu wzięło udział 11 grup z Podkarpacia oraz małopolski. Każde widowisko docenione zostało przez jury za troskę o zachowanie tradycji związanych z okresem Bożego Narodzenia, znajomość starych zapomnianych już kolęd i pastorałek oraz zwyczajów kolędniczych. Nasz zespół oryginalne kolądki „pod winem” oraz wspaniałą grę aktorską, oraz Kozę otrzymał GRAND PRIX I ZŁOTEGO TURONIA. Dziękujemy bardzo Wójtowi Gminy Leżajsk za pomoc w zorganizowaniu transportu zespołu do Kolbuszowej oraz Pawłowi Płudowskiemu, Adamowi Draganowi oraz Filipowi Kosiorowskiemu za wsparcie muzyczne zespołu!