Jarmark Kapuściany w Wierzawicach za nami!

5 września w Ośrodku Kultury w Wierzawicach  odbyła się kolejna edycja „Kapuścianego Jarmarku”. Impreza ta promuje i rozpowszechnia tradycyjną polską kuchnię ze względu na walory smakowe i zdrowotne tych potraw. Nie sposób wymienić wszystkich, które znalazły się na obficie zastawionych stołach między innymi kapusta z grochem, pierogi z kapustą, łazanki, gołąbki z kaszą gryczaną, jaglaną, ryżem. Gospodynie częstowały wieloma rodzajami surówek, bigosem, kapuśniakiem z żeberkami, krokietami, itp. takimi smakowitymi potrawami można było częstować się podczas degustacji będącej jedną z najważniejszych części kapuścianego jarmarku w Wierzawicach. Prezentacji potraw towarzyszyły występy zespołu śpiewaczego „Sąsiedzi” w Białobrzegach, Zespołu Pieśni i Tańca „Wisłok” w Białobrzegach”, Kapeli Ludowej z Giedlarowej, Zespołu Śpiewaczego „Wierzawianie”, monolog w wykonaniu Marii Łaszczowskiej, Aleksandry Helit /skrzypce/, Agatki  Magiel /saksofon/. Na zakończenie części artystycznej publiczność wysłuchała koncertu Orkiestry Reprezentacyjnej Oddziału Kawalerii Ochotniczej w Barwach XX Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego w Wierzawicach.

W imprezie udział  wzięły Koła Gospodyń Wiejskich: z Brzózy Królewskiej, z Dębna, z Chałupek Dębniańskich, ze Starego Miasta, z Biedaczowa, z Huciska, z Przychojca, z Wierzawic. Gościliśmy również Koło Gospodyń Wiejskich z Białobrzeg gm. Białobrzegi.

Organizatorzy:

– Wójt Gminy Leżajsk,

– GOK Gminy Leżajsk,

– KGW w Wierzawicach,

– OSP w Wierzawicach,

Współorganizatorzy i sponsorzy:

– Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Region Sanu i Trzebośnicy” w Wierzawicach,

– Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Wierzawice,

– Starostwo Powiatowe w Leżajsku,

– Sołtys Wsi Wierzawice,

– Biblioteka w Wierzawicach

– Browar w Leżajsku,

– ZPOW „Hortino” w Leżajsku,

– Stare Miasto – Park w Wierzawicach,

– Rutkowski&Trębacz,

– ZBDiT BABIŚ,

– Zygmunt Osip Masarnia w Wierzawicach,

– Janusz Czapla Firma Budowlana,

– Eugeniusz Borkowski Masarnia w Wierzawicach,

– PSS Społem w Leżajsku,

– Zbigniew Majkut  Usługi Budowlane,

– Tadeusz Błądek,

– Jan Jakubek.

O kulinarną stronę wydarzenia zadbały jak zawsze niezawodne panie i panowie z KGW z Wierzawic z przewodniczącą p. Józefą Piziak. Pyszną grochówkę przygotowało Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Wierzawice z prezesem p. Andrzejem  Czapla. Ochotnicza Straż Pożarna w Wierzawicach z prezesem p. Henrykiem Czaplą z druhnami i druhami okazali się niezwykle pomocni- dziękujemy. Prowadzenie p. Katarzyna Buszta.

Imprezie towarzyszyły kiermasze i atrakcje dla dzieci, uczestnicy jarmarku mogli zaopatrzyć się w miody u miejscowego pszczelarza pana Jana Lizaka, drewniane zabawki prezentował artysta ludowy pan Ryszard Marciniec, swoje stoisko wystawiło PODR w Boguchwale. CATERING- DĘBNIANKA.

Przy muzyce DJ – Bartosza Leji i Kamila Trojnara można było się bawić do późnych godzin nocnych.

Upominki i pamiątkowe dyplomy KOŁOM GOSPODYŃ WIEJSKICH I ZESPOŁOM ARTYSTYCZNYM wręczyli:

– Wójt Gminy Leżajsk – P. Krzysztof Sobejko,

– Przewodniczący Rady Powiatu Leżajskiego- P. Adam Wylaź,

– Dyrektor GOK Gminy Leżajsk -P. Marek Krauz,

–  Radny Powiatowy – P. Marek Leszczak,

– Radny Gminy Leżajsk – P. Tadeusz Walania,

– Sołtys Wierzawic – P. Mieczysław Gorzelnik.

Szczególnie podziękowania składamy Kołom Gospodyń Wiejskich, zespołom artystycznym za niezawodny udział i uświetnienie imprezy.

Dziękujemy Wójtowi Gminy Leżajsk, wszystkim darczyńcom, organizacjom, instytucjom, Dyrektorowi i pracownikom GOK za pomoc w zorganizowaniu imprezy.

Serdeczne podziękowania kierujemy do p. Franciszka Masłonia-Wójta Gminy Białobrzegi oraz p. Katarzyny Peszko Dyrektora GOK i Czytelnictwa w Białobrzegach za współpracę i możliwość wymiany kulturalnej pomiędzy naszymi placówkami.