Gminny Ośrodek Kultury Gminy Leżajsk

Jarmark Kapuściany w Wierzawicach

Jarmark Kapuściany w Wierzawicach

W Wierzawicach już od szesnastu lat we wrześniu odbywa się „Kapuściany Jarmark”. Okoliczne koła gospodyń wiejskich przygotowują najróżniejsze potrawy z dodatkiem kapusty: pierogi, krokiety, zupy, naleśniki, kulebiaki, łazanki, gołąbki, surówki. Atrakcją są także konkursy z kapustą w roli głównej.

Do wspólnego świętowania włączyła się liczna grupa zaproszonych gości- przedstawicieli władz samorządowych gminnych i powiatowych, przedstawicieli firm, organizacji, instytucji, przedstawicieli sponsorów.
W tegorocznej imprezie wzięły udział Koła Gospodyń Wiejskich z Huciska, Brzózy Królewskiej, Chałupek Dębniańskich, Dębna, Giedlarowej, Malenisk i z Wierzawic. Po części oficjalnej przyszedł czas na smakowity akcent tego dnia. Kapuściany Jarmark to duże przedsięwzięcie organizowane od 2002 r. zyskało już uznanie i popularność, podczas imprezy można popróbować produktów i potraw regionalnych, które pięknie prezentowane i serwowane, zaostrzają apetyt. Można było posmakować prawdziwych rarytasów! Wśród ww. potraw na stołach znalazły się również pyszne ciasta /placek ze śliwkami, sernik tradycyjny, makowiec, kruchy placek z jabłkami itp./
W tym roku pogoda dopisała i potrawy przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich rozeszły się tak szybko, jak przysłowiowe „ciepłe bułeczki”. Impreza ta jest okazją do odkrywania nowych smaków, zapachów i aromatów z kapustą w roli głównej i z roku na rok zainteresowanie tą imprezą jest coraz większe.
Degustację kapuścianych przysmaków umilały występy zespołów śpiewaczych: „Dębnianie” z Dębna, „Maliny” z Malenisk, „Brzozoków” z Brzózy Królewskiej, zespół „Chałupczanie” z Chałupek Dębniańskich i zespół „Wierzawianie” z Wierzawic. Występy zespołów były przeplatane konkursami: – „Na najładniejszą kapuścianą piosenkę”- wszystkie zespoły wykazały się dużą pomysłowością i zdobyły uznanie zarówno jurorów i publiczności. W konkursie na wykonanie „kapuścianej twarzy” wzięli udział Wójt Gminy Leżajsk p. Krzysztof Sobejko, Radny powiatowy p. Adam Wylaź oraz Dyrektor GOK Gminy Leżajsk p. Marek Krauz. Panowie z główki kapusty wyczarowali piękne kapuściane twarze – mogliśmy podziwiać zdolności artystyczne i wyobraźnię panów a efektem była kapuściana twarz Eli, Krysi i Zosi.
Odbył się również konkurs na znajomość znanych i lubianych melodii -„Jaka to melodia” w którym wzięły udział delegacje zaproszonych Kół Gospodyń Wiejskich. Konkurs wzbudzał wiele emocji i śmiechu a prowadząca p. Ewelina Cebula wraz z akompaniatorem z zespołu „Malina” czuwali nad prawidłowym przebiegiem tego konkursu.
Imprezę prowadziła pani Magdalena Niemczyk kier. artystyczny w GOK Gminy Leżajsk. Organizatorzy dziękują zespołom, Kołom Gospodyń Wiejskich, zaproszonym gościom za uświetnienie tegorocznego kapuścianego jarmarku.
Podczas imprezy można było zaopatrzyć się w miody u miejscowego pszczelarza pana Jana Lizaka. Dzieci i dorośli z zaciekawieniem podziwiali kunszt wykonania drewnianych zabawek przez pana Ryszarda Marcińca i p. Jana Dudziaka. Zaś dla łasuchów było stoisko z pysznymi pierniczkami.
Dużą atrakcją imprezy była darmowa loteria, gdzie nagrodą była dwudniowa wycieczka w Bieszczady dla dwóch osób, ufundowana przez Wójta Gminy Leżajsk pana Krzysztofa Sobejko, szczęśliwą posiadaczką kuponu okazała się mieszkanka Wierzawic pani Maria.
Na zakończenie Wójt Gminy Leżajsk, Dyrektor GOK Gminy Leżajsk, Radny Powiatowy i Radni Gminy Leżajsk wręczyli delegacjom Kół Gospodyń Wiejskich biorącym udział w imprezie upominki w postaci sprzętu AGD. Nagrodę specjalną dla Koła Gospodyń Wiejskich z Wierzawic ufundował Dyrektor WDK w Rzeszowie p. Marek Jastrzębski. Dopełnieniem całej imprezy była zabawa taneczna przy zespole muzycznym Siedem. Organizację Kapuścianego Jarmarku wsparli:
– Koło Gospodyń Wiejskich w Wierzawicach z przewodniczącą panią Zofią Niemczyk, Ochotnicza Straż Pożarna w Wierzawicach oraz miejscowi przedsiębiorcy.
Organizowanie takiego wydarzenia nie byłyby możliwe bez wsparcia sponsorów, którymi byli: – Wójt Gminy Leżajsk, Browar Leżajsk Grupa Żywiec S. A, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Region Sanu i Trzebośnicy” w Wierzawicach, Spółka Stare Miasto-Park w Wierzawicach, Starostwo Powiatowe w Leżajsku, Zygmunt Osip-Masarnia Wierzawice, Danuta, Sebastian, Adrian Babiś – Usługi Transportowe, Zbigniew Majkut – Roboty Budowlane, ZPOW „Hortino” Sp. Z o.o. w Leżajsku oraz pan Tadeusz Błądek.
Firma Inventor oferowała catering /zakąski i napoje/.
Szczególne podziękowania należą się wszystkim osobom, organizacjom, instytucjom, przedsiębiorcom, Dyrektorowi i pracownikom GOK Gminy Leżajsk zaangażowanym w przygotowanie Kapuścianego Jarmarku.