KGW w Przychojcu
Według kroniki Szkoły Podstawowej koło Gospodyń Wiejskich w Przychojcu zostało założone w 1923 r. Inne źródła wspominają o wcześniejszej działalności, ale brak dokładnej daty. Działalność Koła miało swoje wzloty i upadki… Po kilkuletniej wzmożonej aktywności przestało działać. W 1956 roku rozwijają się kółka rolnicze i obejmują patronat nad kołami gospodyń. W Przychojcu także powstaje na nowo KGW a przewodniczącą zostaje pani Maria Berestka, która mocno angażuje się w życie wsi i sprawy koła. Pozyskuje około 50 członków. Organizuje dziecińce letnie, sprowadza i odchowuje kurczęta, rozprowadzając je wśród członków. Organizuje także kursy: kroju, szycia, gotowania, pieczenia, spotkania z ciekawymi ludźmi i przygotowuje sztuki teatralne. Pani Maria szefowała kołu ponad 20 lat. Następną przewodniczącą została nauczycielka ze szkoły pani Maria Turek – wieloletnia członkini tego Koła. Liczba członków wzrosła do 70 i powiększył się zakres zadań. Koło założyło wypożyczalnię naczyń i sprzętu kuchennego dla mieszkańców, organizowało także pokazy zdrowej żywności i zdrowego odżywiania się. Pierwszy raz, przy wsparciu kółka rolniczego, zorganizowano Dzień Seniora. Prowadzono konkursy na ogródki przydomowe i na najładniejszą zagrodę we wsi. Sprowadzano krzewy i kwiaty. Mocno współpracowano ze szkołą oraz organizacjami działającymi we wsi. Patronat nad Kołem miał SKR w Leżajsku. Po 10 latach spółdzielnie i kółka rolnicze przestają działać, a tym samym koło gospodyń zawiesza działalność. W roku 2000 działalność Kola jest reaktywowana, a jego przewodniczącą zostaje pani Czesława Zawadzka. Koło podejmuje nowe działania:
– założono zespół śpiewaczy „Kalina” – kierownikiem była pani Genowefa Półćwiartek,
– zaczęto gromadzić stroje dla zespołu,
– zorganizowano „Białą Niedzielę”,
– ustanowiono pierwsza niedzielę lipca świętem wsi pod nazwą „Święto Kwitnącej Lipy”,
– prowadzono spotkania z lekarzami nt. „Zdrowego trybu życia” i „Walki z rakiem”,
– zimą wykonywano robótki z bibuły: kwiaty, stroiki, palmy.
Od 2003 roku przewodnictwo nad Kołem objęła pani Celina Muskus i prowadzi je do chwili obecnej. Koło specjalizuje się w kultywowaniu tradycji ludowych. Organizuje „Dzień Seniora”, „Święto Kwitnącej Lipy”, wykonuje palmę do kościoła oraz stroje dla straży grobowej, tzw. Turków. KGW chętnie aktywnie uczestniczy w imprezach na terenie gminy takich jak „Włościańskie Jadło”, „Jarmark Kapuściany”, „Święto pieczonego ziemniaka”. Organizuje także dożynki wiejskie i z wieńcem uczestniczy w Dożynkach Gminnych. KGW fundusze zdobywa między innymi poprzez realizację takich programów jak „Młoda krawcowa”, „Od ziarenka do bochenka” (czyli Święto Chleba), „Kultywowanie zawodów zanikających”. Koło w swojej biblioteczce posiada wiele wyróżnień i dyplomów. W 2003 r. na festiwalu „Kwiatowy korowód” w Albigowej KGW zajęło I miejsce oraz II miejsce na ogólnokrajowym konkursie „Nasze kulinarne dziedzictwo” w Warszawie. W 2005 roku otrzymało nagrodę za prezentację „Kompozycji kwiatowych” na VIII Wojewódzkim Konkursie Plastycznym.
Koło liczy 20 członków, w tym 8 osób należy do zespołu śpiewaczego „Kalina”. Repertuar zespołu obejmuje dawne piosenki ludowe. „Kalina” uczestniczy we wszystkich uroczystościach organizowanych we wsi Przychojec oraz wyjeżdża na imprezy w okolicy.
Skład KGW:
Cecylia Muskus – przewodnicząca
Maria Turek-Gawaluch – zastępca przewodniczącej
Stanisława Maruszak – skarbnik
Małgorzata Matuszko – sekretarz
Wanda Kaczor
Krystyna Powell
Irena Szpila
Grażyna Plichta
Krystyna Szostak
Jolanta Banaś
Maria Banaś
Krystyna Brzuska
Oleśka Wilk
Irena Zagaja
Halina Jandzińska
Danuta Wołoszyn
Małgorzata Dec
Antoni Sołek
Kazimierz Kaczor
Józef Szostak
Joanna Zagaja
Maria Stawarz
KONTAKT DO KGW
Najnowsze filmy wideo
Musical "Piękna i Bestia"
Kuźnia talentów - jubileusz 60 lecia GOK Leżajsk
Od ziarenka do bochenka
Teatr Muzyczny Broadway - Skrzypek na Dachu
Ten magiczny LEN
Słoma w życiu człowieka wczoraj i dziś
Partnerzy
Poniżej przedstawiamy naszych partnerów, sponsorów, darczyńców oraz media z którymi współpracujemy