Kolejne warsztaty wielkanocne w Chałupkach Dębniańskich

„Plama bije? Nie zabije, bo za tydzień wielki dzień. Za sześć noc WIELKANOC”. W dniu 23.03.22 r. w Ośrodku Kultury w Chałupkach Dębniańskich odbyły się tradycyjne warsztaty robienia palmy wielkanocnej. W powyższych warsztatach udział wzięła Kl. III. Szkoły Podstawowej z wychowawczynią panią Barbarą Majkut. W naszych palemkach znajdują się gałązki wierzbowe obsypane baziami, gałązki bukszpanu oraz rozkwitnięte wiechy trzciny łąkowej czy też inne zielone gałązki. Pięknie też prezentują się w plamach kolorowe kwiatki wykonane z krepiny. Dopełnieniem całości jest krepinowa falbanka. W tradycji ludowej plama symbolizuje siły witalne. Przypisywano jej również magiczne właściwości, potęgujące się poprzez ich poświęcenie. Są regiony w Polsce, gdzie kultywowane są tradycje przodków, gdzie poświęconą palmę wkłada się za święty obraz. Dla zapewnienia dobrych plonów bazie z palm umieszcza się w grządkach przydomowych ogródków warzywnych, rabatach kwiatowych jak też i w polu, by cieszyć się lepszym urodzajem. Według wierzeń, plamy chronią domostwa przed uderzeniem pioruna i od pożaru. W naszej miejscowości Chałupki Dębniańskie w szczególny sposób pielęgnujemy tę polską tradycję.