Kolejne Włościańskie Jadło za nami!

2 czerwca 2019 roku na Stadionie Sportowym w Giedlarowej odbyła się kolejna edycja Ogólnopolskich Prezentacji Tradycyjnych Potraw Wiejskich „Włościańskie Jadło” .
Jest to impreza, która ma na celu przybliżenie współczesnemu społeczeństwu smak dawnych i często zapomnianych, a bardzo zdrowych i oryginalnych potraw przygotowywanych niegdyś przez naszych przodków.

Wzięło w niej udział dwadzieścia trzy delegacje kół gospodyń wiejskich, organizacji kobiecych i zespołów ludowych z całego Podkarpacia, wystawiając kramy z rozmaitymi specjałami polskiej wiejskiej kuchni, smacznymi a zarazem prostymi, przygotowanymi w oparciu o zdrowe, ekologiczne składniki wyprodukowane najczęściej we własnych gospodarstwach. Dopisało także liczne grono zaproszonych gości, przedstawicieli władz samorządowych, organizacji, instytucji, firm i sponsorów. W ramach imprezy odbył się ogólnopolski konkurs na najlepszą potrawę regionalną – I miejsce zdobyło KGW z Brzózy Królewskiej za gołąbki ziemniaczane.

Ponadto wzystkie grupy prezentujące potrawy otrzymały nagrody rzeczowe ufundowane przez Wójta Gminy Leżajsk, WDK Rzeszów, Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Podkarpacką Izbę Rolniczą, ARiMR w Rzeszowie, Drukarnię „eMKa” i Dominka Rupa Firma Dominnet.. Degustacji tradycyjnych produktów wiejskiej kuchni towarzyszyły występy artystyczne. W programie wystąpili:
Zespół TOPLAN ze Słowacji, Zespół Wykrutasyky z Ukrainy, Zespół „Brzozoki” z Brzózy Królewskiej, Chałupczanie z Chałupek Dębniańskich, Zespół „Wierzawianie” z Wierzawic,, Zespół „Dębnianie” z Dębna, Zespół „Jagoda” ze Starego Miasta, Trio: Maciej Rozlazły, Agata Jaskierska i Ala Krzywonos, Zespół Cantilenae, Zespół Malina z Malenisk, Zespół Piskorowiczanie, Zespół Kalina z Przychojca i Zespół Talia z Piskorowic.
Głównym organizatorem był GOK Gminy Leżajsk, natomiast współorganizatorami byli: Gmina Leżajsk i Powiat Leżajski.  Patronat medialny nad imprezą objęło Radio Via. Licznie zgromadzona publiczność mogła pokosztować wszystkich potraw przygotowanych do degustacji przez 23 koła gospodyń wiejskich z terenu województwa. Imprezie towarzyszyły kiermasze, wystawy i urządzenia rekreacyjne dla dzieci.
Na zakończenie na podłodze tanecznej odbyła się zabawa taneczna przy akompaniamencie zespołu „Coolpa Band”. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom i sponsorom za pomoc w zorganizowaniu imprezy oraz zespołom artystycznym i kołom gospodyń za niezawodny udział.
Sponsorzy, partnerzy, współorganizatorzy:
Wójt Gminy Leżajsk

Powiat Leżajski

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie

Spółka Stare Miasto-Park

Podkarpacki Odział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Podkarpacka Izba Rolnicza

Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie Region Sanu i Trzebośnicy w Wierzawicach

Mirosław Kłosowski Drukarnia Emka

Dominik Rup Firma Dominnet z Brzózy Królewskiej

Beata Pęcak Firma Apex Plus

Hurtownia Kruszywa Rutkowski i Trębacz

ZPOW w Leżajsku

Zakład Fotograficzny „Jamfot” pana Jerzego Murdzi

Współorganizatorzy: Sołtys Wsi Giedlarowa, OSP w Giedlarowej, Klub Sportowy „Victoria” w Giedlarowej, Komenda Powiatowa Policji w Leżajsku.