Mielecki „Ożenek” na Jesiennych Spotkaniach z Teatrem

Teatr Rozmaitości im. Stefana Ostrowskiego działający przy Domu Kultury Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu 1 grudnia 2019 r. w ramach naszych cyklicznych Jesiennych Spotkań z Teatrem pokazał „Ożenek” Mikołaja Gogola w reżyserii Jadwigi Klaus.

Ta pierwsza rosyjska komedia obyczajowa jest jedną z najczęściej wystawianych sztuk teatralnych w Europie. Chociaż jej popularność wcale nie była tak oczywista w XIX wieku. Jej premiera wzbudziła oburzenie i wywołała skandal. Rosyjska publiczność początkowo odrzuciła sztukę z powodu łamania obowiązujących konwencji. Pierwszoplanowi bohaterowie nie pochodzą z arystokratycznych kręgów, ich język jest pospolity, nierzadko gwarowy, nie ma romantycznego wątku obfitującego we wzniosłe słowa. Jednak dzięki temu bohaterowie sztuki są realni, pełni śmiesznostek i przywar, sztuka nie kończy się jak happy endem, pokazuje za to niezrealizowane plany i nieromantyczne zamiary.

W mieleckim przedstawieniu zagrali doświadczeni aktorzy Teatru ROZMAITOŚCI, których widzieliśmy w ostatnich przedstawieniach: „Wesela”, „Ciotka”, „Gdzie diabeł nie może”. Tradycyjnie zachwycili zgromadzoną publiczność wspaniałymi kreacjami aktorskimi, a nam Organizatorom sprawili wielka radość po raz kolejny występując w ramach Jesiennych Spotkań z Teatrem.