Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Święto jest wyrazem czci dla wszystkich Polaków, którzy, okazując miłosierdzie i współczucie, pomagali Żydom pomimo grożącej za to kary śmierci. W Brzózie Królewskiej ta uroczystość ma szczególny wymiar, ponieważ mamy lokalnych bohaterów – rodzinę Kazaków, która została zamordowana przez Niemców za ukrywanie Żydów. 25 marca 2024 r. Ośrodek Kultury wraz ze społecznością miejscowego Zespołu Szkół oddał hołd wszystkim bohaterskim Polakom. Z tej okazji najpierw w szkole odbyła się uroczysta akademia, a tuż po niej delegacje złożyły symboliczne wiązanki kwiatów przy pomniku upamiętniającym dramatyczne wojenne wydarzenia i śmierć rodziny Kazaków. Dziękujemy Zespołowi Szkół za współpracę i wspólne obchody święta tak ważnego dla każdego Polaka.