Niedziela Palmowa w Brzózie Królewskiej

W polskiej tradycji ludowej w Niedzielę Palmową nazywaną inaczej Kwietną albo Wierzbną święcimy palmy, które symbolizują odradzające się życie. W zależności od regionu palmy różnią się wyglądem i techniką wykonania. Tradycyjna palma charakterystyczna dla naszego regionu różniła się od tych święconych współcześnie.

Wykonana była z gałązek bukszpanu, jałowca, barwinku, wierzby, bazi, malin. Z palmami wielkanocnymi wiązało się wiele ludowych zwyczajów i wierzeń: poświęcona palma chroniła ludzi, zwierzęta, domy. Krzyżyki z palmowych gałązek zatknięte w ziemię broniły pola przed gradobiciem. palma wystawiona w oknie podczas burzy chroniła dom przed piorunami. Dzisiaj wiele zwyczajów odeszło już w zapomnienie, tworzą się nowe. Współczesne palmy wielkanocne zachwycają kolorami, bogactwem zdobień i wielkością. Również w Brzózie Królewskiej podczas procesji Niedzieli Palmowej nie brakuje pięknych palm, własnoręcznie wykonanych zarówno w domach jak i podczas warsztatów wielkanocnych organizowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Brzózie Królewskiej. W procesji corocznie ubrane w piękne rzeszowskie stroje, niosąc zrobioną przez siebie kilkumetrową palmę ustrojoną kwiatami z krepiny i wstążkami kultywują zwyczaj obchodzenia Niedzieli Palmowej. To z ich inicjatywy ten piękny staropolski zwyczaj wrócił do łask i jest ciągle żywy wśród społeczności lokalnej.