Niedziela Palmowa w Brzózie Królewskiej

Podczas wjazdu do Jerozolimy Jezus był witany przez tłumy mieszkańców, którzy rzucali mu pod nogi gałązki palmowe i oliwne. Na pamiątkę tego wydarzenia w Niedzielę Palmową urządzane są bardzo uroczyste procesje kościelne. Obrzęd święcenia zielonych gałązek, czyli palm wielkanocnych, wprowadzono do liturgii w XI wieku.

Ten zwyczaj kultywowany jest w Polsce do dzisiaj. Polskie palmy wielkanocne są to najczęściej smukłe, dość wysokie, pionowe bukiety. Zgodnie z tradycją, w palmie powinny się znaleźć gałązki wierzbowe z puszystymi, srebrzystymi baziami. W Polsce wierzba traktowana jest jako roślina miłująca życie, ponieważ wierzby potrafią rosnąć nawet w najgorszych warunkach, Palmę przyozdabia się wiecznie zielonymi roślinami: tują, świerkiem, borówkami leśnymi, bukszpanem, cisem. Całą palmę dekoruje się potem kolorowymi wstążkami, suszonymi kwiatami lub kwiatami z bibuły. Również w Brzózie Królewskiej tradycyjnie jak co rok Koło Gospodyń Wiejskich przygotowało piękną palmę, która została uroczyście przeniesiona z Ośrodka Kultury do miejscowego Kościoła Parafialnego.