Niedziela Palmowa w Brzózie Królewskiej

Niedziela Palmowa jako święto została ustanowiona na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna okres duchowego przygotowania do Wielkanocy. Symbolem tego święta są palmy, które przynosi się do kościoła do poświęcenia. Tradycyjne palmy to wiązanki gałęzi wierzby z baziami, przystrojone trzciną lub barwinkiem. Dawniej wierzono, że palma poświęcona w Niedzielę Palmową chroni przed nieszczęściami i dlatego przechowywano ją przez cały rok. Poświęcona palma musiała zająć godne miejsce, więc przechowywano ją za obrazami świętych. Gałązki święconej palmy lub małe krzyżyki z niej sporządzane umieszczano na ścianach domów i budynkach gospodarskich; przybijano je nad drzwiami domów. Miały chronić od czarów i chorób, ale też strzec przed pożarem, odpędzać burze i pioruny. Krzyżyki umieszczano również na polach, aby chroniły zboże od gradów i klęski i sprowadzały dobre urodzaje. 02.04.2023 r. jak co rok z Ośrodka Kultury w Brzózie Królewskiej wyruszył korowód z barwnymi palmami, by je poświęcić w miejscowym Kościele Parafialnym. Niedziela Palmowa w naszej miejscowości obchodzona jest bardzo uroczyście. Dorośli i dzieci z własnoręcznie wykonanymi palmami gromadzą się przed kościołem, by później ze śpiewem procesyjnie wejść do świątyni. Oprócz mniejszych palm w uroczystej procesji została też wniesiona do kościoła i poświęcona duża, kolorowa palma wykonana przez Koło Gospodyń z Brzózy Królewskiej.