Niezapomniane Dożynki Gminne w Dębnie za nami!

19 sierpnia 2018 r. w Dębnie odbyło się tradycyjne święto plonów, Dożynki Gminne, w których wzięło udział 13 delegacji wieńcowych z terenu gminy Leżajsk. Liczny udział zaproszonych gości, zespołów i mieszkańców gminy spowodował, że stadion sportowy przy Zespole Szkół w Dębnie tętnił życiem. Tradycyjnie wszystkie delegacje dożynkowe w barwnym orszaku przemierzyły ulice sołectwa Gospodarzy zapraszając pięknym śpiewem wszystkich mieszkańców do wspólnego świętowania.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta polowa, na początku której Księża poświęcili przywiezione dożynkowe arcydzieła – niezwykle pomysłowe wykonane z wielką starannością i artyzmem, wyklejone kłosami, ziarnami zbóż, owocami, przyozdobione pięknym kwiatami.
Po uroczystej Mszy Św. przy wtórze Orkiestry Dętej nastąpiła prezentacja sołectw i wieńców, a niezwykły kunszt i ich wykonanie wprawiło wszystkich oglądających w zachwyt. Następnie, po powitaniu licznie zgromadzonych gości – przedstawicieli władz samorządowych, instytucji, organizacji i firm odbyła się część wieńcowa, w której starostowie dożynek: pani Dorota Maj i pan Tomasz Mazurek przekazali chleb gospodarzowi gminy panu Wójtowi Krzysztofowi Sobejko. Chleb z tegorocznych plonów został podzielony i rozdany wśród uczestników uroczystości. Podczas symbolicznego dzielenia chlebem Pan Wójt wyraził życzenie, by nigdy tego chleba nie brakło na naszych stołach. Posłowie na Sejm RP pan Jerzy Paul oraz Pan Mieczysław Miazga w swoim wystąpieniu w sposób szczególny zwrócili się do rolników, którym podziękowali za trud, pracę i przywiązanie do ziemi. W dalszej części Wójt Gminy Leżajsk pan Krzysztof Sobejko, Przewodniczący Rady Gminy Leżajsk pan Kazimierz Krawiec oraz Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Obchodów Dożynek – Sołtys Sołectwa Dębno pan Wiesław Perykasza przekazali podziękowania wszystkim delegacjom oraz organizacjom, które wsparły przygotowania dożynkowe. Po części oficjalnej scenę przejęły Zespoły z Dębna – Dębnianie, Cantilenae oraz zespół taneczny wspierany przez członków Zespołu Folusz z Giedlarowej, które zgodnie z wieloletnią tradycją ośpiewały i obtańczyły wieniec dożynkowy Gospodarzy. W późniejszej części dożynkowych obchodów scenę objęły liczne zespoły artystyczne działające przy GOK Gminy Leżajsk oraz zespoły i artyści z Gminy Trąbki Wielkie sprawiając, że świętowanie można zaliczyć do bardzo udanych. Wszyscy chętni mogli też odwiedzić stoiska PODR – Oddział Terenowy w Leżajsku i KRUS w Leżajsku. Po występach artystycznych dożynkowe świętowanie zamieniło się we wspólną biesiadę wszystkich uczestników, a wieczorem na scenie zaprezentował się Teatr Muzyczny „Broadway” działający przy GOK ze spektaklem muzycznym „Nasza jest noc”. Dożynkowe święto zakończyła zabawa taneczna przy zespole Rewel.
Wsparcia w organizacji Dożynek udzielili: Wójt Gminy Leżajsk pan Krzysztof Sobejko, GOK Gminy Leżajsk na czele z Dyrektorem Panem Markiem Krauzem, Komitet Organizacyjny Obchodów Dożynek na czele z Przewodniczącym panem Wiesławem Perykaszą, Przewodniczący Rady Gminy Leżajsk pan Kazimierz Krawiec, Starostowie Dożynek Dorota Maj i Tomasz Mazurek, KGW w Dębnie na czele z przedniczącą panią Czesławą Tupaj, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Dębno, OSP Dębno oraz jednostki wspierające, Zespół Dębnianie, Zespół Cantilenae, Dyrektorzy i pracownicy miejscowych szkół, Parafia w Dębnie oraz społecznicy – mieszkańcy Sołectwa Dębno.
Sponsorzy:
Spółka Stare Miasto Park, Firma CASTRA Chałupki Dębniańskie, POM w Wierzawicach, LGD Stowarzyszenie „Region Sanu i Trzebośnicy”, Browar Leżajsk, SMB Lucyna Serafin Nowa Sarzyna, Utrzymanie Zieleni Arkadiusz Goraj Stare Sioło, Firma Texpol Chałupki Dębniańskie, Usługi Transportowe Rutkowski& Trębacz, Miejski Zakład Komunalny w Leżajsku, Firma budowlano-handlowo-usługowa Remal Dębno, Artykuły Ogrodnicze Bogdan Telega, Spółdzielnia Usług Drogowo-Rolniczych Grodzisko Dolne, PBI Infrastruktura SA z siedzibą w Kraśniku, Zakład Budowy Dróg i Transportu Sebastian Babiś, Trojpol Zakład usługowo-transportowy Mariusz Trojnar, Firma Gruncik Tomasz Pęcak, Usługi w zakresie robót budowlanych Aleksander Dudek, Usługi remontowo budowlane Józef Nakonieczny, Firma Remontowo-Budowlana Janusz Czapla, Styropianex Eugeniusz Bucior, Utrzymanie Dróg i Zieleni Stanisław Kula Giedlarowa, Robert Rumierz Stacja Paliw, Stacja Paliw Auto- Gaz Józef i Maria Chamiec Leżajsk, Dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Dębnie Bogusław Urban, Zakład Usług Wodno – Kanalizacyjnych ,,WODO-GAZ” Józef Słota Przeworsk, Radny Kazimierz Krawiec, Sołtys Wiesław Perykasza, Starostowie dożynek, Ośrodek Szkolenia Kierowców L-Auto Sylwester Rzepko, Firma Mon Hel Monika Łazarowicz, Poltynk Przychojec Paweł Kumięga, Renomex Mariusz Zygmunt, GS „Samopomoc Chłopska” w Leżajsku prezes Henryk Bazan, „Lobo” Hurtownia Owocowo Warzywna Leżajsk, Kółko Rolnicze w Dębnie, Grzegorz Kaszowski Usługi Remontowo-Budowlane Manioso, Elektropartner Giedlarowa Arkadiusz Hakobyan, Oligo Sławomir Rzepko, Zakład Mięsny „ Smak Górno”, Pani Ewa Niedźwiecka Sklep Spożywczy Dębno, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego Leżajsk, „Hortino” Zakład Przetwórstwa Owocowo – Warzywnego, Brospol S.C. Dębno, Masarnia Osip z Wierzawic, Szkółka Roślin Ozdobnych Magdalena i Wiesław Dąbek Giedlarowa, PSS „Społem” Leżajsk, Sklep Centrum Giedlarowa, Beata Pęcak „ Apex” Leżajsk, Drukarnia „eMKa” Mirosław Kłosowski, Gospodarstwo Agroturystyczne Czesławy i Tadeusza Tupaj, Irena Wikiera, Mariola Bosak, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Leżajsku, Hydraulik Firma Usługowa Leżajsk, Zakład Coopexim w Leżajsku.

Wszystkim Delegacjom dożynkowym na czele z Sołtysami, zespołom artystycznym i uczestnikom serdecznie dziękujemy za obecność, życzliwość i miłą atmosferę.