Gminny Ośrodek Kultury Gminy Leżajsk zaprosił Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi do współorganizacji wyjątkowego dla Podkarpacia wydarzenia – beatyfikacji Rodziny Ulmów, która odbyła się 10 września br. w Markowej. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent RP pan Andrzej Duda. Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich dzieci byli rodziną, pochodzącą z podkarpackiej wsi Markowa, w powiecie łańcuckim. To polscy bohaterowie, Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, zamordowani przez niemiecką żandarmerię za pomoc Żydom udzielaną im podczas II wojny światowej. Za te szczególne zasługi oraz w przypadającą 80 rocznicę ich śmierci Sejm RP podjął uchwałę ustanawiającą rok 2024 Rokiem Rodziny Ulmów.
W ramach naszego zaangażowania 5 kół gospodyń wiejskich z terenu gminy Leżajsk przygotowało stoisko tradycyjnych potraw regionalnych, nieodpłatnie serwowanych w formie poczęstunku dla pielgrzymów przybywających z różnych stron Polski na uroczystości beatyfikacyjne. Szacuje się, że w wydarzeniu udział wzięło ponad 30 tysięcy uczestników.
Zaangażowanie Kół w przygotowanie stoisk z jadłem staropolskim podczas beatyfikacji Ulmów było żywym świadectwem kontynuacji tradycji przodków, którzy wiarę w Boga stawiali w centrum każdego ogniska domowego, przekazując młodym najważniejsze wartości, potrafili się jednoczyć i wspierać, a przede wszystkim dzielić tym, co ziemia żywicielka dała. Rodzina Ulmów to rodzina chłopska, ważna nie tylko dla społeczności lokalnej, ale także dla naszej Ojczyzny, bowiem stała się przykładem wartości wsi polskiej, zatem połączenie ich beatyfikacji z promocją kultury ludowej było doskonałą okazją do ukazania wielkiego bogactwa dziedzictwa wsi. Składamy serdeczne podziękowania dla Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, który był Partnerem wydarzenia.