Gminny Ośrodek Kultury Gminy Leżajsk

Obchody niepodległościowe w Piskorowicach

Obchody niepodległościowe w Piskorowicach

11 listopada 2018r w całej Polsce obchodzona była setna rocznica odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów. W obchody tej okrągłej rocznicy włączyła się również nasza miejscowość. Dnia 9 listopada odbyła się w Szkole Podstawowej uroczysta akademia, która poprzedzona była wspólnym odśpiewaniem Hymnu Państwowego.

Następnie rozpoczęła się część artystyczna, która przede wszystkim miała przypomnieć społeczności tamte ciężkie czasy, wzbudzić w nas refleksje i ukazać ducha narodu polskiego,który w czasie 123 lat niewoli stale wychodził z inicjatywą walki o ojczyznę. Po zakończeniu uroczystej akademii nastąpiło złożenie wiązanek przez poszczególne delegacje pod „Dębem Katyńskim”.

12 listopada w Ośrodku Kultury w Piskorowicach odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Prezentacja multimedialna z tekstami piosenek pozwoliły każdemu uczestnikowi spotkania włączyć się do wspólnego, wielopokoleniowego, patriotycznego śpiewania i razem przeżywać historię Polski opisaną w pieśniach i piosenkach patriotycznych. Wielkim śpiewem uczestników spotkania wybrzmiało 20 piosenek od: Mazurka Dąbrowskiego przez Rotę, Pierwszą Kadrową, Szarą Piechotę, Czerwone Maki po Hymn Sybiraków, Modlitwę Obozową. Wykonanie każdej piosenki zostało poprzedzone krótkim komentarzem dotyczącym autorstwa i okoliczności jej powstania.
Część artystyczna zaprezentowana w szkole bardzo wszystkim się podobała, a wspólne śpiewanie pieśni zostało przyjęte z entuzjazmem przez wszystkich uczestników.