Gminny Ośrodek Kultury Gminy Leżajsk

Orszak Trzech Króli w Gwizdowie

Orszak Trzech Króli w Gwizdowie

„BÓG JEST DLA WSZYSTKICH – WSZYSCY DO STAJENKI”
Już po raz czwarty, 6 stycznia br. drogami Gwizdowa i Biedaczowa przeszedł Orszak Trzech Króli. Te uliczne jasełka jak co roku zgromadziły kilkaset mieszkańców Gwizdowa, Biedaczowa, Giedlarowej oraz okolicznych miejscowości.

Trasa tegorocznego Orszaku została zmieniona i wydłużona w porównaniu z latami ubiegłymi. Na czele Orszaku tradycyjnie szła piękna, duża gwiazda, którą wykonał Pan Henryk Giża z Biedaczowa, za nią miejscowi strażacy nieśli królewskie sztandary, a po nich szły dwa kucyki, które okazały się wielką atrakcją dla dzieci. Po drodze aktorzy w kilkuminutowych scenkach przybliżali w sposób wesoły i poważny wydarzenia znane z Ewangelii i Tradycji. Trzej Królowie mogli także odpocząć w czasie swojej drogi jadąc bryczką.
W pierwszej scenie pokazane zostało spotkanie trzech Mędrców: Kacpra – sędziwego starca, Melchiora- męża i ojca rodziny oraz młodzieńca – Baltazara, którzy razem postanowili szukać Nowonarodzonego Mesjasza. W tym roku w postacie Mędrców ze Wschodu wcielili się panowie: Adam Giża, Stanisław Daź i Kamil Kosior. Zanim Trzej Królowie wyruszyli za gwiazdą, schola parafialna (Ania Buszta, Madzia Jagusztyn, Weronika Freń, Justynka Linek i Gabrysia Stępień), zaśpiewała pastorałkę „Skrzypi wóz”. Podążając za królami wszyscy zgromadzeni włączali się do wspólnego kolędowania.
W kolejnej scence byliśmy świadkami kuszenia Ewy przez szatana, która za jego namową podała Adamowi jabłko z drzewa zakazanego. W rolę Ewy wcieliła się pani Maria Fleszar, rolę Adama odegrał pan Lesław Mach, a szatana zagrał pan Leon Karaś. Po tej scence schola zaśpiewała pastorałkę „Świeć gwiazdeczko” i rozpoczęła dalsze kolędowanie.
W dalszej części słuchaliśmy Edyktu Cezara Augusta wzywającego do spisu ludności wraz z Józefem i Maryją (państwem Anną i Pawłem Śliwa). Kwiryniuszem był pan Jerzy Leja, jego żołnierzem Mateusz Majkut, Anioła zagrała Daria Różycka. Jak poprzednio scholka zaśpiewała kolędę „Nie było miejsca dla Ciebie” i ruszyliśmy w dalszą drogę.
W scenie czwartej Trzej Królowie zawitali do gabinetu współczesnego Heroda (w tej roli pan Andrzej Chmura), który zapewnił, w trakcie swojego urzędowania, całej rodzinie wysokie stanowiska i miliony na kontach, przy współpracy asystenta (Mateusza Buszty). Nie obyło się także bez udziału diabła (zagrał go Łukasz Burda). Scena ta wywarła na wszystkich ogromne wrażenie.
W dalszej części obejrzeliśmy spotkanie pasterzy z diabłem oraz Aniołami. Role pasterzy odegrali: Daniel Wróbel, Artur Majkut, Bartosz Wróbel i Bartłomiej Urban. W Aniołów wcieliły się: Anna Śliwa i Magdalena Papak, postać diabła zaprezentowała Dominika Mach. Kolędą „Do szopy hej pasterze” schola rozpoczęła dalsze kolędowanie.
Po długiej wędrówce wszyscy uczestnicy dotarli do Szopki, w której przebywała Maryja z Józefem i maleńkim Jezusem. Na miejscu Królowie oddali pokłon Bożej Dziecinie, a wraz z nimi pasterze i dzieci. Na koniec Polska (pani Jolanta Śliwa) przekazała swą koronę Matce Bożej i szepcząc modlitwę „Pod Twoją obronę” prosiła Maryję o dalszą opiekę nad krajem, o czym została zapewniona.
Dziękujemy Księdzu Proboszczowi Kazimierzowi Rojkowi za patronat nad całym wydarzeniem, za wsparcie duchowe i cenne rady, panu Markowi Krauz-dyrektorowi GOK w Giedlarowej za udostępnienie podestów scenicznych, panu Antoniemu Szkodzińskiemu za ich ustawienie, Akcji Katolickiej za pomoc i posługę podczas Orszaku, p. Krzysztofowi Wiech za udostępnienie koni i kucyków, p.Agnieszce Niemiec –kierowniczce Domu Kultury w Biedaczowie za cenne uwagi podczas organizacji Orszaku.
Szczególne podziękowania dla Powiatowej Komendy Policji w Leżajsku i OSP Biedaczów za zapewnienie bezpieczeństwa w czasie przemarszu Orszaku. Podziękowania dla OSP Biedaczów także za przygotowanie pysznej grochówki (na czele z p. Józefem Kęcichwostem i pomocnikami:Sylwestrem Matuszkiem, Piotrem Szklany i Tomaszem Lipińskim).
SKŁADAMY PODZIĘKOWANIA SPONSOROM:
1.MASARNIA OSIP SPÓŁKA CYWILNA ZYGMUNT I KAMIL OSIP, WIERZAWICE(PODZIEKOWANIE ZA PRODUKTY DO GROCHÓWKI)
2. GS- SAMOPOMOC CHŁOPSKA ŻOŁYNIA Z P.ANDRZEJEM SZKLANYM (PODZIEKOWANIA ZA PIECZYWO I KRÓWKI)
3. STARE MIASTO-PARK LEŻAJSK (P.PREZES ZAJKO MARTA)

4.FIRMA TRANSPORTOWO- USŁUGOWA RUTKOWSKI I TRĘBACZ LEŻAJSK (P. TADEUSZ RUTKOWSKI I P.ZBIGNIEW TRĘBACZ)
5.USŁUGI LEŚNE ( P. ŁUKASZ PELC)

Już dziś zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy Leżajsk na Orszak Trzech Króli 2019.

Halina Buszta i Magdalena Demusz